Portal lublin 112.pl informuje o coraz częściej notowanej obecności wilków w województwie lubelskim. Jeden z nich rozszarpał psa, którego właściciel stracił na moment z oczu podczas spaceru.
W regionie lubelskim wilki można spotkać na Roztoczu, w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej. Najliczniej występują one na obszarze nadleśnictw: Biłgoraj, Janów Lubelski, Józefów i Zwierzyniec. Jednak w ostatnich latach notuje się ich obecność także w nowych miejscach, m.in. w północnej i we wschodniej części województwa, na terenie nadleśnictw: Strzelce, Parczew, Chełm oraz Włodawa.
Sporadycznie zdarza się także, aby wilki atakowały zwierzęta gospodarskie. Dochodzi do tego głównie wtedy, kiedy są one pozostawione bez nadzoru człowieka i znajdują się nieopodal lasu, w którym wilki przebywają. Tak było np. w maju 2017 roku w Janówce w powiecie bialskim. Na ogrodzonym pastwisku obok terenu leśnego, właściciel trzymał sześć owiec kameruńskich i kozę burską. Samotny wilk dostał się na pastwisko i zagryzł wszystkie przebywające tam zwierzęta.
W lipcu br. w gminie Białopole w powiecie chełmskim miała miejsce kolejna tego typu sytuacja z udziałem wilka. Mężczyzna poszedł do lasu z psem, w pewnym momencie usłyszał jego pisk. Kiedy udał się w tym kierunku, znalazł pupila rozszarpanego przez wilka.
Dwa lata temu myśliwi zaczęli zgłaszać zaobserwowane ślady bytności tych zwierząt w okolicach Lubartowa. Na poboczu obwodnicy znaleziono martwe zwierzę. Jak się okazało, wilk został potrącony przez samochód. Z kolei na początku 2018 roku jeden z puławskich miłośników przyrody ustawił w pobliżu Zakładów Azotowych fotopułapkę. Kiedy przeglądał zarejestrowany materiał, okazało się, że kamera nagrała parę wilków. Zwierzęta te rejestrowane są także przez fotopułapki leśników.
W ostatnim czasie głośno było też o wilku, którego w styczniu zaobserwowano na terenie Strzeleckiego Parku Krajobrazowego, czyli między Chełmem i Hrubieszowem. Zwierzę przywędrowało aż z białoruskiej części Puszczy Białowieskiej pokonując ponad 400 km. Jego trasę leśnicy mogli poznać dzięki obroży z nadajnikiem GPS.