Brak prawa jazdy, OC, czy dowodu rejestracyjnego skutkuje obecnie dla kierowcy mandatem w wysokości 50 zł. Wobec jednak funkcjonowania elektronicznej bazy kierowców i samochodów w Polsce, posłowie zwrócili się do Ministerstwa Sprawiedliwości z interpelacją, w której zapytali o sensowność karania mandatem braku dokumentów.
W 2016 roku, w Polsce, zaczął działać System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Znajdują się w nim informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających uprawnienia do kierowania. Dostęp do tych nich ma zarówno policja, jak i straż miejska. W przypadku więc kontroli służby mundurowe, mogą bez względu na obecność dokumentów, bardzo szybko ustalić czy kierowca ma uprawnienie do kierowania oraz pozyskać informacje na temat samochodu.
Dane w systemie CEPiK są bardzo dokładne, zwłaszcza, że zawierają również informacje o kierowcach, którym cofnięto uprawnienia, osobach nieposiadających uprawnień, osobach które mają zakaz prowadzenia pojazdów, oraz informacje o dokumentach prawa jazdy czy dodatkowych uprawnieniach (np. do przewozu niebezpiecznych towarów).
Czytaj także: Apteczka w aucie będzie obowiązkowa? Ministerstwo Infrastruktury planuje zmianę przepisów dotyczących kierowców
Sytuacja taka rodzi pytanie o zasadność karania kierowców mandatem, gdy ci nie mają przy sobie dokumentów. Posłowie w swojej interpelacji podkreślają, że skoro są sprawniejsze sposoby kontrolowania uprawnień, to może warto zrezygnować z nakładania mandatów, zwłaszcza, że w obecnym systemie prawnym są one obligatoryjne, a w życiu bywają przecież różne sytuacje. Jako alternatywne rozwiązanie przedstawiona jest również propozycja, żeby kierowcy, w przypadku braku dokumentu, mogli je donieść na najbliższą komendę policji w określonym czasie (np. 24 godzin). Rozwiązanie takie funkcjonuje we Wielkiej Brytanii.
Rzeczpospolita uzyskała w tej sprawie informację od Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości. Zadeklarował on, że Ministerstwo dostrzega w niej słuszność i nie wyklucza przystąpienia do prac nad potencjalnymi zmianami.