Ministerstwo Zdrowia regularnie informuje o kolejnych przypadkach COVID-19. W środę rano było ich już 246, w tym 5 śmiertelnych. W sieci znajduje się mapa koronawirusa, która aktualizuje rozwój epidemii w kraju i na świecie.
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i przedstawicieli służb, w kolejnych dniach notowano kolejne zakażenia.
Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia w środę rano wynika, że aktualnie w Polsce stwierdzono 246 przypadków koronawirusa, w tym pięć śmiertelnych. Jednak sytuacja zmienia się dynamicznie.
Mapa koronawirusa w Polsce
Rozwój wydarzeń można śledzić na mapie w czasie rzeczywistym. Strona autorstwa Center for Systems Science and Engineering na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa korzysta z narzędzi Esri, przedstawiając aktualne dane dla świata. Narzędzie umożliwia śledzenie liczby zakażeń oraz ofiar śmiertelnych. Oznaczono na nim także oddziały zakaźne.
Minister zdrowia o rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada, że Polska musi się przygotować na wzrost zachorowań w najbliższym czasie. Podczas rozmowy na antenie Polsat News stwierdził, że na koniec tygodnia przewiduje ok. 1500 zakażeń, a w przyszłym kilka tysięcy, jeśli nie dochodzenie do granicy 10 tysięcy.
Szumowski opiera swoje szacunki o przykłady z państw, do których epidemia dotarła wcześniej. W celu spowolnienia ekspansji koronawirusa w Polsce, rząd zastosował nadzwyczajne ograniczenia dla obywateli. Od soboty obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.
W tym kontekście minister regularnie apeluje do Polaków o masowe respektowanie restrykcji. Ograniczenia uchronią obywateli jedynie wówczas, gdy będą przestrzegane przez wszystkich. Przypomina też o sytuacji we Włoszech. – Oni byli na ulicach, bawili się, młodzi ludzie byli w klubach – zaznaczył.
Czym jest COVID-19?
COVID-19 to choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy: osłabienie, gorączka, kaszel i bóle mięśni. Jednak jej charakterystycznym objawem są duszności.
W większości przypadków zakażenie może przebiegać łagodnie, a nawet bezobjawowo. Koronawirus jest największym zagrożeniem dla osób starszych lub zmagających się z przewlekłymi chorobami.
Źródło: arcgis.com, Ministerstwo Zdrowia, Polsat News