Dzieła Karola Marksa i Ernesto „Che” Guevary zostały decyzją ekspertów UNESCO obradujących w Korei Południowej wpisane na listę międzynarodowego dziedzictwa dokumentalnego „Pamięć Świata”.
Tym samym „Manifest Komunistyczny”, który powstał we współpracy z Fryderykiem Engelsem” i „Kapitał” zostały uznane za dzieła bezcenne dla historii i cywilizacji. Według ekspertów, dzieła Marksa wywarły ogromny wpływ na rozwój ruchów socjalnych na świecie. O uhonorowanie twórcy komunizmu wnioskowały Niemcy i Holandia.
Na listę trafiły również zapiski Che Guevary, argentyńskiego zbrodniarza zawierające około 1000 dokumentów, zawierających łącznie 8197 stron z materiałami z życia Che z lat 1928-1967 z czego 431 dokumentów to rękopisy samego Guevary. Wniosek o ich umieszczenie został złożony przez Boliwię i Kubę.
Czytaj także: Statua Wolności czyli wolność opromieniająca świat!
Oprócz tych dwóch dzieł na listę międzynarodowego dziedzictwa dokumentalnego wpisane zostały także 52 inne dokumenty, między innymi dokumentacja izraelskiego instytutu Yad Vashem, czy Złota Bulla Karola IV.
Projekt: „Pamięć Świata” zajmuje się ratowaniem najcenniejszych dokumentów w historii świata poprzez zachowanie ich na nośnikach cyfrowych. Na liście znajduje się obecnie 199 dokumentów, w tym trzy z Polski: dzieło Mikołaja Kopernika „De revolutionibus”, rękopisy Fryderyka Chopina oraz tablica z 21 postulatami MKS-u z Sierpnia `80
Fot: Wikipedia