O organizację studiów w formie stacjonarnej zaapelował do rektorów uczelni w czwartek w Radomiu szef MEiN Przemysław Czarnek. Nie bójmy się, dzisiaj mamy warunki, żeby studiować stacjonarnie. Nauczanie zdalne nie zastąpi bezpośredniej relacji mistrz uczeń – przekonywał Czarnek.
Szef MEiN wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Przed uroczystością w katedrze została odprawiona msza św. w intencji wspólnoty akademickiej UTH w Radomiu, pod przewodnictwem bpa Marka Solarczyka.
Minister edukacji i nauki podczas inauguracji zwracał uwagę na potrzebę stacjonarnego kształcenia na studiach.
„Potrzebujemy ogromnie rozwagi, rozsądku i ostrożności po to, żebyśmy mogli zwalczyć pandemię i bezpiecznie studiować, wracać do normalności. Ale też jest tak, że mamy dzisiaj warunki, żeby studiować stacjonarnie” – powiedział Czarnek, odnosząc się uchylonego przez niego rozporządzenia o zdalnym nauczaniu na studiach.
Szef MEiN zaapelował do rektorów uczelni o organizację nauki stacjonarnej dla studentów i doktorantów.
„Apeluję do wszystkich rektorów i w Warszawie, i Krakowie, i w wielu innych miejscach: nie bójmy się. Kiedy przyjdzie czas, to będziemy ograniczać stacjonarne studiowanie, ale dziś są warunki do powrotu do pełnej normalności” – wskazywał Czarek.
Według ministra „nauczanie zdalne jest tylko przykrą koniecznością”. Nie zastąpi ono – zdaniem Czarnka – nauczania stacjonarnego i bezpośredniej relacji mistrz uczeń oraz kontaktów studentów z profesorami.
Premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników inauguracji zaznaczył, że „inauguracja roku akademickiego jest czasem nadziei, planów i nowego otwarcia”. „Wierzę, że w rozpoczynającym się roku powrócimy do takiego sposobu funkcjonowania uczelni, jaki znamy sprzed pandemii” – zaznaczył.
„Jako rząd chcemy, żeby ośrodki akademickie zapewniały wysoką jakość prowadzonych prac badawczych, także na poziomie międzynarodowym i ściśle współpracowały z partnerami biznesowymi. Jestem przekonany, że plan oparty na najlepszych wzorcach zagranicznych oraz systemie staży zagwarantuje absolwentom zdobywanie wiedzy oraz konkretnych doświadczeń zawodowych i będzie kształtował postawy oparte na klasycznym systemie wartości” – napisał premier.
Morawiecki w swoim liście złożył też życzenia wspólnocie akademickiej UTH w Radomiu. „Aby nowy rok akademicki 2021/2022 był dla studentów rozpoczynających kształcenie początkiem fascynujących spotkań z nauką i nowym środowiskiem, a dla starszych roczników, wykładowców i pracowników – czasem podejmowania nowych inicjatyw i wyzwań” – podkreślił premier.
Podczas uroczystości Czarnek przekazał rektorowi UTH prof. Sławomirowi Bukowskiemu czek w wysokości 6 mln zł na zakup systemu dydaktycznego do wizualizacji tworzenia ludzkich, trójwymiarowych preparatów anatomicznych, sekcyjnych, z własną wizualną bazą bibliotek ludzkich preparatów anatomicznych. Tzw. wirtualne prosektorium będzie częścią Collegium Anatomicum na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UTH.
Za dofinansowanie dla Collegium Anatomicum podziękował prof. Bukowski. Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu, „przyszedł czas na wspieranie małych i średnich uczelni oraz wspieranie kształcenia lekarzy”.
Rektor UTH przypomniał, że „udało się uratować wydział medyczny UTH”. Od 1 października na UTH mogą studiować nowi studenci na kierunkach medycznych – za sprawą pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, wydanej w lipcu 2021 r. Wcześniej, w 2019 r. PKA wydała negatywną ocenę wydziałowi lekarskiemu UTH m.in. za brak prosektorium, co spowodowało wstrzymanie naboru na medycynę.
Rektor UTH zachęcił też do szczepień przeciw COVID-19. „Zachęcam do tego, zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo i możliwość spokojnej pracy i nauki w warunkach, które były przed pandemią” – mówił prof. Bukowski. „Szczepmy się, bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych” – zaapelował.
Podczas inauguracji w UTH w Radomiu zostali immatrykulowani nowi studenci oraz wręczono promocje habilitacyjne. (PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Iwona Pałczyńska