Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis. To ważna informacja dla pacjentów. Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest priorytetem zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu – ogłosił minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Ministerstwo Zdrowia i lekarze rezydenci, po wielu miesiącach konsultacji i spotkań, osiągnęli porozumienie. O szczegółach decyzji strony poinformowały na konferencji prasowej. Zarówno lekarze, jaki i minister Szumowski podkreślają, że dzisiejsza deklaracja ma przełomowy charakter.
Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest priorytetem zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu. Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań, była możliwa konstruktywna rozmowa i wypracowanie porozumienia – powiedział minister Łukasz Szumowski.
Porozumienie ministra zdrowia @SzumowskiLukasz z lekarzami rezydentami @PR_OZZL. #pakietSzumowskiego pic.twitter.com/O0Z9E11JK4
— Ministerstwo Zdrowia (@MinZdrowia) 8 lutego 2018
Najważniejsze ustalenia
Łukasz Szumowski wskazał, że jego strategia rozwoju opiera się na pięciu priorytetach: dialogu, odbiurokratyzowaniu, poprawie efektywności, informatyzacji i innowacyjności. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie podkreśliło, że przedstawiony rezydentom pakiet rozwiązań opierał się na wyżej wymienionych priorytetach i jednocześnie przedstawiał konkretne rozwiązania najważniejszych problemów podnoszonych przez lekarzy. Oto najważniejsze ustalenia:
– Zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i szybsze osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB już w 2024 roku ma być priorytetem rządu. W latach 2018-2024 nakłady na ochronę zdrowia będą systematycznie wzrastać, aż do osiągniecia 6 proc.
– Zwiększono wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów za pracę w jednym szpitalu.
– Wzrosną wynagrodzenia lekarzy rezydentów, jednak warunkiem będzie zobowiązanie się do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez okres dwóch lat.
– Uregulowano kwestię wprowadzenia zawodu sekretarki medycznej w ramach walki z biurokracją w szpitalach.
– Porozumienie ma za zadanie przeciwdziałać problemowi braku pielęgniarek i lekarzy. W tym celu zapowiedziano reformę systemu kształcenia, zwiększenie liczby miejsc na studiach i promocję zawodu pielęgniarki.
Pakiet rozwiązań #pakietSzumowskiego pic.twitter.com/S9YndfK30w
— Ministerstwo Zdrowia (@MinZdrowia) 8 lutego 2018
Lekarze z protestu #1lekarz1etat wywalczyli wzrost nakładów #NaZdrowie o prawie 16 mld do roku 2024. pic.twitter.com/9zKlKB4mhb
— Rezydenci OZZL (@PR_OZZL) 8 lutego 2018