W piątek na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau pojawili się premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel. – Odczuwam głęboki wstyd wobec barbarzyńskich zbrodni dokonanych przez Niemców – powiedziała kanclerz Niemiec.
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel miała związek z uroczystością 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Politycy przeszli wspólnie przez słynną bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Następnie zwiedzili część ekspozycji w Muzeum Auschwitz, oddając hołd ofiarom hitlerowskich Niemiec.
Podczas oficjalnej części uroczystości miały miejsce wystąpienia polityków. Premier Morawiecki podkreślał, jak ważna jest pamięć o zbrodniach II wojny światowej. „Zofia Kossak-Szczucka mówiła, że ten, kto jest bierny wobec zła, jest jak gdyby współuczestnikiem zła. My dzisiaj możemy powiedzieć o nas, że ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych, jest jakby współautorem tych przekłamań” – podkreślił.
Czytaj także: Dziennikarze przygotowali materiał o Lewandowskim. Polski napastnik jest w koszulce reprezentacji... Niemiec [WIDEO]
„Państwo polskie zobowiązuje się do dbania o pamięć o tamtych czasach, o pamięć o zbrodniach nazistowskich Niemiec i chcę podkreślić, że sprawiedliwość spóźniona wobec ofiar wymaga tej pamięci, a jednocześnie zadośćuczynienie wobec żyjących i tych, których dzisiaj nie ma, ale wobec tych, którym winni jesteśmy pamięć, również jest elementem tej sprawiedliwości, o którą będziemy dbać” – dodał.
Merkel: Odczuwam głęboki wstyd
„Nie jest mi łatwo stać dzisiaj tutaj i przemawiać do państwa jako kanclerz federalna. Odczuwam głęboki wstyd wobec barbarzyńskich zbrodni dokonanych przez Niemców” – powiedziała kanclerz Niemiec.
Merkel podkreśla, że niemieckie zbrodnie z II wojny światowej „przekraczają granice wszystkiego, co wyobrażalne”. – W obliczu tego, co zostało wyrządzone kobietom, dzieciom i mężczyznom w tym miejscu. Biorąc to pod uwage, właściwie należałoby zamilknąć z przerażenia. Któreż słowa mogą oddać ból z powodu wszystkich ludzi, którzy zostali tu upokorzeni, zamęczeni i zamordowani? – zaznaczyła niemiecka polityk.
Nawiązała również do słów premiera Morawieckiego o potrzebie pamięci. – W tym miejscu milczenie nie może być jednak naszą jedyną odpowiedzią. To miejsce zobowiązuje nas, aby podtrzymać pamięć o zbrodniach. Musimy o nich pamiętać – dodała.
Źródło: TVP Info, Twitter, KPRM