Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe”. Ma to związek ze zbliżającym się Dniem Flagi, które przypada na 2 maja.
W 30 sekundowym spocie, stworzonym w ramach kampanii społecznej, biorą udział dzieci, które zachęcają do szanowania barw narodowych. Pojawia się w nim również informacja, że na stronie www.mswia.gov.pl można znaleźć poradnik dotyczący tego jak należy obchodzić się z barwami na rodowymi.
Znajdujące się tam informacje dotyczą m.in. umieszczania flagi na masztach i w pomieszczeniach. MSWiA wyjaśnia również różnicę w pojęciach używanych w mediach.
Resort zaznacza, że nie każda biało-czerwona tkanina jest flagą. Różnicę miedzy barwami narodowymi a flagą są określane przez proporcje (w naszym kraju wynoszą one 5:8). Natomiast barwy narodowe mogą mieć dowolną długość i szerokość, ale pasy muszą być tej samej szerokości.
Z publikacji MSWiA płynie również bardzo ważna nauka. Na fladze państwowej III RP nie można umieszczać żadnych rysunków i napisów, co dzieje się m.in. na zawodach skoków narciarski, gdzie kibice umieszczają nazwy miejscowości. By nie naruszyć zasad i uszanować flagę, można użyć do tego barw narodowych, a nie flag w proporcjach 5:8.