W tym roku zima przebiega wyjątkowo łagodnie. Zwolennicy śniegu i niskiej temperatury mogą czuć się zawiedzeni. Jednak wszystko wskazuje na to, że w najbliższy weekend do Polski zawita prawdziwa zima. Prognoza pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada na sobotę nawet -16 stopni Celsjusza oraz początek obfitych opadów śniegu. W niedzielę mróz obejmie obszar całej Polski.
Środa (21.02) będzie ostatnim dniem z temperaturą dodatnią na większym obszarze kraju. Z każdą kolejną dobą, za sprawą spływu coraz to zimniejszego powietrza pochodzenia arktycznego, temperatury będą spadać.
Końcówka lutego będzie najmroźniejszym okresem tej zimy. Na przełomie tego i przyszłego tygodnia we wschodniej części kraju temperatura odczuwalna może spaść nawet do minus 25 stopni. Pogorszenia pogody mogą spodziewać się przede wszystkim mieszkańcy województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Niskie temperatury nadejdą w nocy z piątku na sobotę. Termometry pokażą wtedy 15–16 stopni poniżej zera. W ciągu dnia najcieplejszym miejscem będzie Dolny Śląsk, gdzie prognozowana jest temperatura -3 stopnie Celsjusza. Dużo zimniej będzie w pozostałych południowych województwach, gdzie zapowiadane jest -10 stopni.
Czytaj także: Nadchodzi prawdziwa rewolucja w pogodzie. Temperatura wzrośnie nawet do 17 stopni!
W niedzielę mróz będzie dokuczał również na północy kraju, od -2 stopni na północnym zachodzie do -9 stopni Celsjusza w województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim.
Poniedziałek również zapowiada mroźny. Temperatura będzie się wahać od -4 stopni na zachodzie kraju (Lubuskie, Zachodniopomorskie) do -10 stopni na Podlasiu.
? W ten sposób „jęzor” syberyjskiego mrozu wtargnie w tym tygodniu do Europy. Liczby na mapie to temperatura masy powietrza na wysokości 1,5 km, co oznacza podobne wartości nocami przy powierzchni ziemi. Polska widoczna jest w lewym dolnym rogu #pogoda #mróz (via @Ventuskycom) pic.twitter.com/IOrCW0m8Zc
— Tomasz Wasilewski (@WasilewskiTomek) 20 lutego 2018
Poprawy pogody można spodziewać się dopiero na początku marca, kiedy prognozowany jest powrót dodatnich temperatur.
Źródło: pogoda.onet.pl, twojapogoda.pl