Podatnicy w Namibii wypełniający deklaracje za 2014 zapłacą o wiele mniej. Poza podniesieniem kwoty wolnej, stawka I progu spada z 27% na 18%. Dzięki tej reformie podatnik z dochodem do 50 000 dolarów namibijskich (około 16 tys PLN) nie zapłaci żadnego podatku.
Economic Association of Namibia w swoim artykule poddaje ocenie zmiany podatkowe, jakie zaszły od 2014 r. w Namibii. Bierze pod uwagę zarówno te mocne, jak i słabe strony podjętych decyzji przez namibijski rząd.
Przede wszystkim chodzi o wzmocnienie konkurencyjności z innymi państwami, które znacznie częściej podejmowały reformy w zakresie dostosowywania stawek podatkowych do zmian w gospodarce. Z punktu widzenia podatku dochodowego Namibia stała się mało konkurencyjna, stąd decyzja o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku oraz zmiana progów podatkowych.
EAN uważa, że sam wzrost dochodu niepodlegającego opodatkowaniu z kwoty 40 000 NAD do 50 000 NAD ma jak najbardziej pozytywny oddźwięk. Autor twierdzi, że obywatele lepiej wiedzą w jaki sposób wykorzystać zwiększony dochód, aby ich standard życia uległ poprawie. Podkreśla jednocześnie, że spory procent przychodów do budżetu państwa jest marnotrawiony przez urzędniczą biurokrację, stąd decyzja o zwiększeniu kwoty wolnej jest jak najbardziej uzasadniona.
Kolejną zmianą było wprowadzenie dwóch nowych progów podatkowych. Najistotniejszym przykładem jest pierwszy próg podatkowy, w którym to jeszcze przed zmianami dochody od 40 000 NAD do 80 000 NAD objęte były stawką 27 proc. Od 2014 roku osoby zarabiajcie od 50 000 NAD do 100 000 NAD znajdują się w pierwszym progu podatkowym 18 proc. – czyli nie dość, że pierwszy próg podatkowy uległ powiększeniu z kwoty 80 000 NAD do 100 000 NAD to również sama stawka opodatkowania uległa zmniejszeniu.
Czytaj także: Kambodża: kwota wolna od podatku wzrosła do 8640 zł
Zmiany stawek podatkowych we wszystkich progach mają spowodować, że każdy obywatel, bez względu na osiągany roczny dochód, odczuje to w pozytywny sposób w swoim portfelu. Powinno to nieść za sobą wzrost oszczędności i/lub wydatków konsumpcyjnych. Jak podaje The Economic Association of Namibia – nie ma żadnych opracowanych danych na temat krańcowej skłonności do oszczędzania i krańcowej skłonności do konsumpcji w Namibii. Jednak oczekuje się, że oszczędności będą stanowić niewielką część dodatkowego dochodu do dyspozycji. Oczekiwany wzrost konsumpcji może być dobrym stymulatorem wzrostu w sektorze hurtowych, jak i detalicznym, w szczególności przez sam mnożnik konsumpcji.
EAN informuje, że dochody budżetowe będą najprawdopodobniej mniejsze, niż to zakładano, ale twierdzą również, że w dłuższej perspektywie czasowej podatnicy będą bardziej skłonni do płacenia podatków, stąd sytuacja ta może się unormować. Jednak jest ryzyko, że z początku może to doprowadzić do rosnącego budżetu i tym samym zarówno wzrośnie deficyt budżetowy jak i dług publiczny.
Kolejnym negatywnym skutkiem będzie fakt, że biorąc pod uwagę ostatni próg podatkowy 37 proc. i kwotę 1 500 000 NAD to faktycznie efektywna stopa będzie wynosić 28,6 proc., podczas, gdy wcześniejsza stopa wynosiła 34,35 proc.
Zmiana stawek podatkowych może pociągnąć za sobą również wypływ pieniędzy w postaci zwiększonego importu towarów z zewnątrz. Biorąc pod uwagę fakt, że obywatele Namibii będą wykazywali wysoką skłonność do konsumpcji, istnieje ryzyko, że swoje nadwyżki finansowe wydadzą na takie towary jak samochody i elektronika użytkowa, które to nie są produkowane w Namibii.
Czytaj również: „Co z kwotą wolną od podatku?” Duży problem Platformy Obywatelskiej na Facebooku
Jednak w ocenie końcowej Economic Association of Namibia podkreśla, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz dodanie nowych progów podatkowych będą niosły za sobą więcej pozytywnych niż negatywnych konsekwencji. Większość ekonomistów jest innego zdania – ostrzegają, że taka ingerencja może przyczynić się do zakłóceń na rynku.
Namibia jest czwartym eksporterem minerałów nieopałowych w Afryce oraz piątym na świecie producentem uranu. Dzięki pokaźnym inwestycjom w tej dziedzinie, Namibia ma w 2015 roku zostać największym eksporterem tego pierwiastka. Jednocześnie Namibia jest krajem o największym współczynniku nierówności społecznej na świecie.
Ostatnio temat kwoty wolnej od podatku jest bardzo medialny w Polsce, a to za sprawą odrzucenia przez sejm projektu zmiany kwoty wolnej od podatku, która jest od 2009 roku na niezmienionym poziomie i wynosi jedynie 3091 zł. W tym roku kwotę wolną od podatku podniosły takie państwa jak chociażby Kambodża (z 5400 do 8640 zł), Jamajka (z 16 300 do 17 728 PLN) czy Ekwador (z 35 573 do 39 526 PLN).
Źródło: elcomercio.com, rowlandbrown-namibia.com
Fot.: pixbay.com