Michał Rachoń, dziennikarz Telewizji Polskiej, prowadzący program „Woronicza 17”, opublikował na swoim Twitterze zdjęcia grobu Bolesława Bieruta, działacza komunistycznego, pierwszego przywódcy Polski Ludowej, z wymalowanymi napisami „Kat” oraz „Bandyta”. Okazuje się, iż sprawcami byli dwaj młodzi mężczyźni, którzy zostali zatrzymani przez policję.
Siedzą za to #Bierut pic.twitter.com/THJ12NNWiL
— michal.rachon (@michalrachon) 1 sierpnia 2016
Czytaj także: \"Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę!\" - generał August Emil Fieldorf \"Nil\
O sprawie informuje również portal tvp.info, który podaje, iż do incydentu doszło 1 sierpnia, czyli w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Autorami napisów byli dwaj młodzi mężczyźni, którzy zostali zatrzymani przez policję i umieszczeni w areszcie.
Co ciekawe, sytuacja była od samego początku monitorowania przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort poinformował, że zatrzymanie mężczyzn odbyło się bez wiedzy i udziału prokuratury. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa było również „niezasadne”. W sprawę zaangażował się także osobiście szef MS, Zbigniew Ziobro, który zażądał od prokuratora regionalnego doprowadzenia do natychmiastowego zwolnienia zatrzymanych. Poniżej publikujemy komunikat wystosowany przez MS.
INFORMACJA PRASOWA
1 sierpnia 2016 r. w dniu 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego warszawska policja, bez wiedzy i udziału prokuratury, zatrzymała na Powązkach dwójkę młodych ludzi, którzy na nagrobku Bolesława Bieruta namalowali czerwoną gwiazdę i napisali „Kat”. Zatrzymanych przewieziono na komisariat.
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zażądał od prokuratora regionalnego doprowadzenia do natychmiastowego zwolnienia zatrzymanych. Prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej udali się na komisariat, aby doprowadzić do ich niezwłocznego wypuszczenia na wolność.
W ocenie Prokuratora Generalnego zatrzymanie przez policję tych osób na 48 godzin jest niezasadne.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
źródło: Twitter, TVP Info, ms.gov.pl
Fot. Twitter/Michał Rachoń