Zespół naukowców z Katedry Biochemii i Chemii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prowadzony przez prof. Zofię Stępniewską, dokonał przełomowego odkrycia. Podczas badań opracowano nowatorską metodę produkcji ektoiny – substancji wykorzystywanej w przemyśle medycznym i kosmetycznym.
Ciekawość naukowców skupiona była początkowo na wyjaśnieniu braku aktywności gazów w kopali węgla kamiennego w Bogdance, woj. lubelskie. W trakcie opracowań odkryto bardzo aktywne bakterie, których jedynym składnikiem diety jest metan. Po bliższym zbadaniu komórek, natknięto się na ektoinę – rzadki aminokwas chroniący mikroogranizm.
Związek chemiczny wykorzystywany jest w radio- i chemoterapii, zwiększa immunoodporność na wirusa HIV, pomocny jest w terapii choroby Alzheimera, a także nowotworów. W kosmetyce stosowany jest w kremach nawilżających i przeciwzmarszczkowych.
Naukowcy otrzymali już kilka propozycji produkcji ektoiny od firm polskich oraz brytyjskich. Ponadto opatentowali wiele swoich pomysłów na wykorzystanie związku np. pozyskiwanie kwasu polichydro-ksymasłowego (biodegradowalnego polimeru) oraz produkcji kapsuł do leków i butelek.
fot. Krzysiek dbk / wikimedia commons