Tajemniczy mały szkielet został odnaleziony na pustyni Atakama w Chile w 2003 r. Od początku wzbudzał olbrzymie kontrowersje. Nie brakowało głosów wskazujących, że jest do dowód na istnienie przybyszów z kosmosu. Tymczasem naukowcy dokładnie przebadali znalezisko i ustalili, czym jest w rzeczywistości.
Istotę, do której należał tajemniczy szkielet nazwano „Ata” od miejsca, w którym został znaleziony. Kości znajdowały się w skórzanym pokrowcu, zakopanym za opuszczonym kościołem na pustyni Atakama. Szkielet miał zaledwie 15 centymetrów długości i bardzo nietypowy wygląd – stożkowatą czaszkę i 10 zamiast 12 par żeber.
Tajemnicze odkrycie od wielu lat wzbudzało ogromne kontrowersje. Zdaniem wielu miał to być bezsporny dowód świadczący o istnieniu przybyszów z kosmosu i ich wizytach na naszej planecie.
Humanoid z pustyni Atakama (znany jako Ata) – naturalnie zmumifikowane 15-centymetrowe szczątki humanoida znalezione na pustyni Atakama w Chile w roku 2003.#ciekawe pic.twitter.com/mDiEqm5Mdk
— Magdalena (@PorzeczkowskaM) 23 marca 2018
Nie kosmita, a… człowiek
Sprawie dokładnie postanowił się przyjrzeć profesor Garry Nolan z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Wraz ze swoim zespołem pobrał próbki materiału genetycznego z żeber tajemniczego szkieletu i porównał je z ludzkim. Po badaniach, okazało się, że kości wcale nie należą do kosmity, tylko do człowieka – konkretnie do małej dziewczynki, która ciężko chorowała.
Choć kości wskazywały, że mogła mieć około sześciu lat, naukowcy sądzą, że zmarła niedługo po narodzinach. Jej dziwny wygląd był efektem mutacji wielu genów. Do tego dziecko cierpiało na wrodzoną przepuklinę przeponową. Symptomy i rozmiar dziewczynki były doprawdy niezwykłe. Czegoś takiego dotąd nie zaobserwowano – mówi ekspert.
Pamiętacie Atę, dziwny szkielecik znaleziony w Chile? Niektórzy uważali, że to najlepszy dowód na istnienie obcych i zastanawiali się, skąd pochodziła Ata. Badania genetyczne pokazały, że była ludzkim płodem z poważnymi wadami https://t.co/MyxyUPNtNO
— Kamil Kopij (@True_Q) 23 marca 2018
Profesor Garry Nolan dodaje, że badania nad szkieletem mogą w przyszłości przysłużyć się innym pacjentom. Ma również nadzieję, że pewnego dnia „Ata” zostanie godnie pochowana. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Genome Research”.
Źródło: fakt.pl
Fot.: YouTube/Inverse