Zbliża się 1 marca, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W obchody te włączył się NBP, który wydał specjalną serię monet kolekcjonerskich poświęconą żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Na jednej z nich znajduje się Danuta Siedzikówna ps. Inka.
Narodowy Bank Polski zaprezentował dwie monety poświęcone Żołnierzom Wyklętym. To początek serii monet kolekcjonerskich poświęconych pamięci niezłomnym żołnierzom, skazanym przez lata na zapomnienie. Pierwsza z nich poświęcona jest wszystkim żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Na rewersie znajdują się napis „Żołnierze Niezłomni” oraz podobizna partyzanckiego oddziału. Obok znajduje się zdanie Zachowali się jak trzeba, które jest parafrazą ostatnich słów Danuty Siedzikówny „Inki” – Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba, a u dołu rewersu monety umieszczono biało-czerwoną wstęgę ze znakiem „Polski Walczącej” (popularnie zwanym „Kotwicą”). Drugi numizmat poświęcony jest samej Danucie Siedzikównie „Ince”. Na jej rewersie znajdują się napis Danuta Siedzikówna „Inka”, lata jej życia (1928-1946), podobizna młodziutkiej ofiary komunistycznego reżimu oraz wspomniany napis Zachowali się jak trzeba oraz wstęga z „Kotwicą”. Na awersie obu numizmatów znajduje się godło, rok 2017 oraz piękny symbol – rozerwane kraty. Każda z monet waży po 14,4 g i ma nominał 10 złotych. W sklepie internetowym NBP oraz w placówkach terenowych banku cena monety wynosi w obu przypadkach 120 złotych. Oba numizmaty, podobnie jak kolejne monety serii, są wykonane ze srebra próby 925.
Pierwsze monety promuje spot na kanale NBP na YouTube. Hasłem serii jest zdanie „Zachowali się jak trzeba”:
Czytaj także: Burza w patriotycznym rapie! - Niewygodna prawda II [recenzja]
To dopiero początek serii, ale jeszcze w tym roku NBP wyda dwie kolejne monety poświęcone niezłomnym bohaterom. 28 września ukaże się moneta poświęcona Witoldowi Pileckiemu, a 22 października swoją monetę otrzyma Feliks Selmanowicz „Zagończyk”.
W tym roku NBP poprzez kolekcjonerskie numizmaty, oprócz „Wyklętych”, upamiętni m.in. 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, „Polskie Termopile” – Zadwórze, 200. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki czy 500. lecie reformacji na ziemiach polskich.
NBP oprócz wydania monet upamiętniających „Żołnierzy Wyklętych” wspiera organizację w wielu miastach uroczystości w dniu 1 marca – Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tak jest m.in. w Lublinie.
Źr.: nbp.pl; YouTube.com/Narodowy Bank Polski
Fot.: nbp.pl
Czytaj również: Trzy dzieła sztuki zrabowane w czasie II wojny światowej wróciły do Polski. Pomogła Magdalena Ogórek