6 czerwca 2016 roku NBP na specjalnej konferencji prasowej z udziałem Prezesa NBP prof. Marka Belki zaprezentował nowy banknot o nominale 500 złotych. Przedstawia on Jana III Sobieskiego i kończy zasadniczą serię banknotów emitowanych przez nasz bank narodowy pt. „Władcy Polski”.
Dzisiaj rano prezes NBP prof. Marek Belka zaprezentował nowy banknot o nominale 500 złotych z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. To finalizacja cyklu „Władcy Polski” (zapowiadaliśmy go już tutaj). To ostatni z banknotów cyklu, a jego projektantem jest autor wcześniejszych banknotów Andrzej Heidrich. Tak tłumaczył powody wprowadzenia nowego banknotu prezes Belka:
Jednym z celów NBP jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w Polsce, który będzie odpowiadał na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł wpisuje się w realizację tego zadania. W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP – wyjaśnia prof. Marek Belka.
Czytaj także: Od lutego NBP wprowadza nowe banknoty 200 zł
Nowy banknot trafi do obiegu w lutym przyszłego roku, na początku w niewielkiej ilości.
Wygląd
Na awersie widnieje profil Jana III Sobieskiego oraz jego herb rodowy (Janina). Na rewersie znajdziemy herb Rzeczypospolitej z czasów panowania króla, a także fasadę pałacu w Wilanowie.
Seria Władcy Polski
Seria, autorstwa Heidricha zawiera pięć banknotów (nominały 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych), na których widnieją wizerunki władców Polski w kolejności chronologicznej (Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki. Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary i na najnowszym najwyższym nominałem – Jan III Sobieski).
Reforma banknotów
Od 2014 roku cieszymy się wyglądem odświeżonych banknotów o nominałach (10, 20, 50, 100 złotych), a w lutym br. roku do obiegu trafił lepiej zabezpieczony banknot o nominale 200 złotych. To odpowiedź na wzrost liczby fałszerstw, a oprócz liftingu estetycznego nowe banknoty zawierają lepsze i trudniejsze do podrobienia zabezpieczenia przed fałszerstwami, których liczba od wprowadzenia nowych zabezpieczeń spadła.
źr. nbp.pl; tvp.info; gosc.pl
fot. nbp.pl
Czytaj również: BYTOM – MIECHOWICE: OTWARTO SCHRON PRZECIWLOTNICZY Z II WOJNY ŚWIATOWEJ