Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Reduta Dobrego Imienia przygotowały poradnik dla Polaków uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Publikacja zatytułowana jest „Ambasador polskości”.
W poradniku znajdują się instrukcje dla osób, które zdecydowały się gościć w swoich domach pielgrzymów z innych krajów. Publikacja zawiera instrukcje. Nie narzekaj. Goście zobaczą piękny kraj, przyjaznych ludzi, pełne kościoły i żywą wiarę. A problemy są w każdym kraju. Dokładny ich opis zabiera czas i wprowadza ryzyko, że będziesz źle zrozumiany. Lepiej skupić się na pozytywnym przekazie – piszą autorzy.
Sugerowana jest również forma spędzania wolnego czasu, dzięki której obcokrajowcy poznają polskie zwyczaje i lokalną kuchnię. Możecie razem przygotować polską potrawę, na przykład nastawić ogórki małosolne, a później wspólnie je zjeść – czytamy.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Wspaniałe PiSowskie metody zaczerpnięte prosto z Korei Północnej… pic.twitter.com/pi0oFjengb
— Kinga Gajewska (@gajewska_kinga) 16 lipca 2016
W poradniku znajdują się również ciekawostki historyczne. Wśród nich, m.in. wzmianka o transformacji systemowej, gdzie – jak podaje „Gazeta Krakowska” – MSZ oraz Reduta Dobrego Imienia informują, że komunizm obalił pułkownik Ryszard Kukliński. Całkowicie przemilczany został za to wątek Lecha Wałęsy. Maciej Świrski, prezes Reduty, w rozmowie z „GK” tłumaczył jednak, że w publikacji znajdują się jedynie fakty, „które ludzie słabo pamiętają”. Dodał również, że całą historię naszego kraju „trudno zmieścić na kilku stronach”.
Broszura została wydana w nakładzie 250 tys. egzemplarzy i – jak czytamy na oficjalnym portalu internetowym MSZ – „stanowi krótki poradnik promocji Polski – co należy przekazać zagranicznym pielgrzymom i młodzieży, aby wynieśli pozytywny obraz naszego kraju po ŚDM”.
Oprócz „Ambasadora polskości” wydana została jeszcze jedna publikacja. Jej tytuł to „1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966-2016”. Jest to broszura przeznaczona dla zagranicznych pielgrzymów, traktująca o historii Polski. Wydano ją w nakładzie 500 tys., w dziewięciu językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim, niemieckim oraz francuskim.
źródło: gazetakrakowska.pl, msz.gov.pl
Fot. Wikimedia/Piotr Drabik