Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy, która przewiduje wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 8,50 euro za godzinę pracy. Nowe prawo miałoby obowiązywać od początku 2015 roku.
Do tej pory Niemcy były jednym z ostatnich państw członkowskich Unii Europejskiej w którym nie funkcjonowała odgórnie narzucana minimalna wysokość wynagrodzenia.
Zgodnie z proponowaną ustawą, płaca minimalna nie będzie obowiązywać osób podejmujących pracę po dłuższym okresie bezrobocia, a także nieletnich pracowników bez wyuczonego zawodu i praktykantów. Dopiero pod koniec 2016 roku płaca minimalna pojawi się w tych zakładach pracy w których obecnie obowiązują układy zbiorowe, zakładające niższe wynagrodzenie.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Na wprowadzenie płacy minimalnej najsilniej nalegają socjaldemokraci, którzy wprowadzenie takiej ustawy zawarli w swoim programie wyborczym. Teraz udało im się przekonać do tego pomysłu pozostałe partie koalicyjne, czyli CDU i CSU.
Według pomysłodawców tej ustawy zmiany spowodują wzrost zarobków, co przyczyni się do napędzenia gospodarki. Nie brak jednak głosów, zwłaszcza ze strony niemieckich przedsiębiorców, według których wprowadzenie płacy minimalnej przyniesie niemieckiej gospodarce duży wzrost bezrobocia.
fot. Commons Wikimedia