Niemiecki dziennik „Die Welt” niejednokrotnie występował przeciwko Polsce. Tym razem odnosi się do kwestii reparacji wojennych, a jego słowa niektórzy interpretują jako groźbę wymierzoną w nasz kraj.
Kwestia reparacji wojennych jakie Niemcy są winne Polsce wynikła po wypowiedzi ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na antenie TVP Info. Zaznaczył on, że Polska nigdy nie zrzekła się reparacji. – Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno – prawnie nieprzeprowadzone, tylko mające charakter prawnego aktu publicystyczno – politycznego – mówił szef MON.
Odpowiedział na to niemiecki dziennik „Die Welt”. Niektórzy zawarte tam słowa odbierają wręcz jako groźbę, ponieważ dziennik pisze o groźbie kolejnego konfliktu. – Żądania reparacji wojennych zawsze prowadzą do ujemnych skutków: zawiści, nienawiści a w najgorszym wypadku do następnego konfliktu – czytamy.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Die Welt” przypomina również historię konfliktów francusko – niemieckich z lat 1870 – 1871 oraz z okresu I wojny światowej. – Obliczenie w jakikolwiek sposób tych szkód jest niemożliwością. A nawet gdyby miało się to udać, żaden kraj na świecie nie byłby w stanie nawet częściowo wyrównać takich rachunków. Tym bardziej, że każdy świadomy historii człowiek, chociażby na przykładzie wojny niemiecko – francuskiej z lat 1870 – 1871 czy I wojny światowej, zdaje sobie sprawę, że żądania reparacji wojennych zawsze prowadzą do ujemnych skutków – czytamy.
Czytaj także: Za cztery godziny wybucha wojna. Co robisz? Ten polski film wywołuje emocje! [WIDEO]