Prawdopodobnie już w marcu na antenie Telewizji Polskiej odbędzie się premiera filmu „Nieobojętni”. Opowie on mało znaną historię działań Armii Krajowej i mieszkańców Oświęcimia, której celem była pomoc więźniom Auschwitz.
„Nieobojętni” to fabularyzowany dokument opowiadający nieznaną historię działań Armii Krajowej (przede wszystkim oddziału „Sosienki” i „Garbnik”) i zwykłych mieszkańców Oświęcimia i okolic niosących ofiarną pomoc więźniom KL Auschwitz. Współorganizowanie ucieczek z obozu, ofiarne dostarczanie żywności i lekarstw z narażeniem życia swoich rodzin, niezwykłe partyzanckie akcje – to fakty, które do tej pory nie przedarły się do szerokiej świadomości historycznej Polaków – teraz można zobaczyć je na ekranie.
Poprzez meandry tych tragicznych wydarzeń oprowadza widza Marek Zając – znany historyk i publicysta telewizyjny i prasowy, a oprócz aktorów zawodowych w filmie wystąpili potomkowie tych, których dotknęła bezpośrednio opowiadana historia. Atrakcyjne zdjęcia lotnicze oraz dramatyczne sceny fabularyzowane z czasów okupacyjnej rzeczywistości zestawione z malowniczymi obrazami Ziemi Oświęcimskiej oraz emocjonalna muzyka pozwalają spojrzeć widzowi w każdym wieku na opowiadaną historię z pełnym zaangażowaniem i pobudzić go do myślenia.
W filmie oprócz aktorów wystąpili potomkowie tych, których dotknęła bezpośrednio opowiadana historia. Przez meandry tragicznych wydarzeń oprowadza widza historyk, dziennikarz i sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Marek Zając.
Obraz został wyprodukowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz stowarzyszenie Auschwitz Memento. Premierę będzie miał w TVP prawdopodobnie w marcu.
Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od wielu lat utrwala historyczne relacje i popularyzuje historię. Przypomina o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Zrealizowało już m.in. film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 r., „Duma i zdrada” o wyborach górali podczas okupacji, a także „Lustro” o Edwardzie Padkowskim, żołnierzu NOW i AK, uciekinierze z Auschwitz i aresztu UB.
Najbardziej znanym przedsięwzięciem stowarzyszenia jest akcja „Projekt: Pilecki”. Pod jej auspicjami zrealizowany został fabularyzowany film dokumentalny „Pilecki”, dokument „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”, wydano książkę „Pilecki. Śladami mojego taty” oraz płytę „Rotmistrz” rockowego zespołu Forteca.
Zwiastun filmu można zobaczyć poniżej.
Czytaj także: Spór o „polskie obozy śmierci”. IPN opublikował oświadczenie