Dzisiejsze wystąpienie Stefana Niesiołowskiego ws. nieprzyjmowania uchodźców przez polski rząd miało wyjątkowy przebieg. Poseł zgłasza wniosek formalny i w ostrych słowach komentował bieżącą politykę premier Szydło. Kiedy część z posłów PiS zaczęło mu przerywać, Niesiołowski szybko zabrał się za ich „uciszanie”. „Ciszej Panie Katarzyno Wielka, ty nieuku PiSowski” – powiedział na koniec do posła Marka Suskiego.
20 czerwca podczas dyskusji sejmowej zabrał głos poseł Stefan Niesiołowski, występując w imieniu Koła Europejskich Demokratów z wnioskiem formalnym. Na początku przypomniał, że dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Następnie poseł zapytał o informacje na temat blokowania przez Rząd inicjatyw samorządowców, którzy chcą przyjmować uchodźców.
Poseł przypomniał również o haniebnym – według niego – wystąpieniu polskiej premier w Oświęcimiu. Jego zdaniem taka wypowiedź jest nie tylko niegodna premier rządu, ale również człowieka. Na te słowa żywiołowo zareagowali niektórzy posłowie PiS, co zauważył Stefan Niesiołowski: „Wasze walenie w pulpity i wasze chamstwo niczego tu nie zmieni.”
Następnie poruszył stanowisko rządu ws. uchodźców, a także fakt, że kilka samorządów wyraziło chęć przyjęcia tych ludzi do siebie. Problem w tym, że jak twierdzi Niesiołowski, PiS blokuje w tym samorządowców.
W związku z tym Koło Europejskich Demokratów zwraca się uprzejmie do pana marszałka na podstawie art. 184 ust. 3 regulaminu sejmu o przerwę i zwołanie zwołania Konwentu Seniorów, w celu wprowadzenia do porządku obrad informacji rządu – dlaczego Rząd RP stosuje taką taktykę? – brzmiał wniosek Niesiołowskiego.
Posłowie z PiS zaczęli odpowiadać i na bieżąco komentować słowa Niesiołowskiego. To wyprowadziło z równowagi polityka, który najpierw uciszał posła Tarczyńskiego „Ciszej, panie Jenot” po czym jego uwagę przykuł poseł Suski „Ciszej panie Katarzyno, panie Katarzyno Wielka!Ciszej Panie Katarzyno Wielka, ty nieuku PiSowski!” – krzyczał poseł.
Światowy Dzień Uchodźcy, na który powoływał się Stefan Niesiołowski, to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku. Z tej okazji na świecie organizowane są wydarzenia kulturalne i konferencje które mają na celu ukazanie potrzeb uchodźców. W naszym kraju w obchody angażuje się głównie Polska Akcja Humanitarna i Fundacja Refugee.pl.