Ruch Prawdziwa Europa, Prawica Rzeczypospolitej oraz Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin zdecydowały o wystawieniu wspólnych list do Parlamentu Europejskiego. Jednym z liderów porozumienia jest prof. Mirosław Piotrowski, europoseł blisko związany ze środowiskiem Radia Maryja.
Komunikat w sprawie zawiązania koalicji wydał europoseł prof. Mirosław Piotrowski.
„Dobra wiadomość dla Polski i Europy. Zjednoczone siły polskiej prawicy idą razem naprawiać Europę. Gwarantem skuteczności tych działań jest sojusz zawarty przez trzy partie realnej polskiej prawicy. Ruch Prawdziwa Europa, Prawica Rzeczypospolitej oraz Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin” – czytamy.
Czytaj także: Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy Narodowcy. Liderzy zaprezentowali logo i nazwę koalicji [WIDEO]
Piotrowski: otwieramy się na inne siły polityczne
Wymienione w komunikacie ugrupowania reprezentują prof. Mirosław Piotrowski, dr Krzysztof Kawęcki i dr Bogusław Rogalski. Koalicja zamierza wystawić wspólne listy w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Prof. Piotrowski podkreśla, że partie te nie zjednoczyły się „przeciwko komuś”, ale po to aby w Parlamencie Europejskim zabezpieczyć polskie interesy.
„Sojusz nie jest formacją zamkniętą. Otwieramy się na wszystkie siły społeczne i polityczne, którym bliska jest Europa, na jaką kiedyś umawiali się jej ojcowie założyciele” – czytamy w komunikacie.
Do nowej koalicji mogą dołączyć inne siły polityczne, którym bliskie są chrześcijańska Europa, Europa wszystkich jej narodów, Europa bez armii biurokratów, nonsensownych dyrektyw i absurdów, Europa bez moralnego chaosu i promocji LGBT+ oraz Europa opowiadająca się za cywilizacją życia.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źródło: dorzeczy.pl, prawy.pl