„aoeiux” to drugi album w dyskografii trójmiejskiej formacji Oczi Cziorne. Jest to jednocześnie pierwsze wydawnictwo tej grupy od wydanej w 2001 roku debiutanckiej płyty „Oczi Czione”, za którą grupa została nominowana do Fryderyka. Album „aoeiux” ukazał się nakładem Sopockiej Odessy.
Album „aoeiux” zawiera 10 autorskich piosenek, które były nagrywane w studio IZIPHONICS w Warszawie przez Andrzeja Izdebskiego, a ostateczne brzmienie, miks i mastering, zostało powierzone gdańskiemu gitarzyście i producentowi muzycznemu Piotrowi Pawlakowi. Do nagrań zarejestrowanych na tym krążku Oczi Cziorne zaprosiły tym razem Irka Wojtczaka znakomitego jazzowego saksofonistę oraz Marka Rogulskiego Rogulusa multimedialnego artystę i performera, który ubarwił jedną z piosenek partią trąbki.
Piosenki zamieszczone na drugiej płycie Oczi Cziorne zachowują charakterystyczne brzmienie zespołu. To ciągle mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, to ciągle akustyczne instrumentarium i niebanalne, poetyckie teksty. Płyta powstała częściowo dzięki wsparciu przyjaciół i fanów zespołu, ze środków zebranych podczas kampanii crowdfundingowej; wydana nakładem niezależnego wydawnictwa Sopocka Odessa. Aktualny skład zespołu: Jowita Cieślikiewicz – instrumenty klawiszowe, Anna Miądowicz – flet, śpiew, Maja Kisielińska – śpiew, Ewa Hronowska – śpiew, Maciej Jeleniewski – gitara basowa, Michał Gos – perkusja.
Zespół powstał pod koniec lat 80-tych, w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas Oczi Cziorne tworzyły same dziewczyny i można powiedzieć, że był to jeden z pierwszych typowo kobiecych zespołów w Polsce; śpiewały, grały na instrumentach, komponowały i pisały teksty piosenek. Przez wiele lat istnienia zespołu, występowały w wielu miastach w kraju i zagranicą oraz na festiwalach w Sopocie, Opolu, Jarocinie. Na Festiwalu Muzyki Żeńskiej Miss Rock Europe w Kijowie Oczi Cziorne zdobyły I nagrodę jako najlepszy zespół kobiecy w Europie. Grupa ma na swym koncie transmitowane na żywo koncerty w studio Radia Gdańsk i studio koncertowym radiowej Trójki oraz reprezentowała Polskę na Festiwalu Kultur Europy w Fellbach koło Stuttgartu, w koncercie zatytułowanym „Ladies in jazz”.
W ciągu całego czasu swojej muzycznej działalności Oczi Cziorne kilkakrotnie popadały w stan hibernacji, zajmując się wówczas innymi życiowymi sprawami. Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu, aż w pewnym momencie panie postanowiły skorzystać z męskiego wsparcia. Miały przyjemność współpracować ze znakomitymi osobowościami sceny jazzowej i nie tylko, m.in. Tomkiem Sowińskim, Wojtkiem Mazolewskim, Jackiem Olterem, Olem Walickim, Mikołajem Trzaską, Antonim Ziutem Gralakiem, a także krakowskim poetą Marcinem Świetlickim..
W 2001 r. Oczi Cziorne nagrały swoją debiutancką płytę. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001. Napisano o nich w kilku książkach, pokazano w kilku filmach dokumentalnych, opowiada się o nich różne historie, że to „pierwszy polski girls band“, „legendarna formacja“ , „smutne kobiety“, „legenda trójmiejskiej sceny niezależnej”, a ich niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość.
I tak oto po ponad 25 latach od pierwszego koncertu, po 13 latach od wydania debiutanckiego albumu, po 4 latach od kolejnej reaktywacji Oczi Cziorne wydały swój drugi album.
Oficjalny profil Facebook: www.facebook.com/oczicziorne
Oficjalna strona www: www.oczicziorne.pl
Źródło i foto: informacje prasowe/cantaramusic.pl