„Niech integralnym elementem przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy niepodległości Polski stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę” – czytamy w Oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę.
„Solidarność” już od wielu miesięcy zapowiada wprowadzenie przepisów zakazujących handlu w niedziele i naciska na PiS w tej sprawie. Jednak rządzący jeszcze nie zdecydowali ostatecznie jaką regulację wprowadzą w Polsce. W międzyczasie powstawały propozycje mniejszych ograniczeń np. praca do 13:00, czy co druga niedziela pracująca.
Ostatecznie wydaje się, że zwycięży stanowisko kompromisowe. Kilka dni temu Komisja Polityki Społecznej i Rodzinnej przyjęła projekt ustawy, która zakazuje handlu w dwie niedziele w miesiącu.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Takim obrotem spraw jest rozczarowana „Solidarność”. Z kolei we wtorek w dyskusję włączył się Kościół. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski (KEP) wydało w tej sprawie oświadczenie. Przy czym warto zaznaczyć, że nie odnosi się ono tylko do handlu, lecz do ogólnej zasady niedziel wolnych od pracy.
Oświadczenie KEP
Na początku oświadczenia KEP przypomina o poparciu Kościoła dla inicjatywy „Solidarności”. Wyrażono również zaniepokojenie obecnym stanem prac nad projektem.
„Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy. Milczenie z naszej strony w tej kwestii byłoby zaniedbaniem naszego pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego” – czytamy w oświadczeniu KEP.
W tym kontekście biskupi przypominają o zbliżających się obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto hierarchowie zwrócili uwagę, że regulacje dotyczą nie tyle zakazu handlu, co wolnej od pracy niedzieli.
„Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego” – czytamy w oświadczeniu KEP.
Prezydium #KEP: w kontekście 100-lecia niepodległości potrzebne prawne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli; https://t.co/ybo70ylKly pic.twitter.com/vYa8bfDvz1
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 31 października 2017
Na koniec biskupi zwrócili się z apelem do osób, które mają wpływ na kształt prawa w Polsce. Przypominają, że ich obowiązkiem jest mieć wzgląd na dobro obywatela i społeczeństwa, które jest zagrożone laicyzacją.
„Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych. Niech zatem nie ginie sprawiedliwość i solidarność pośród nas, przygotowujących się do świętowania setnej rocznicy niepodległej Polski. Niech integralnym elementem tego święta całego narodu stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę” – dodają hierarchowie.
Całe oświadczenie jest dostępne pod tym adresem: Prezydium Episkopatu – potrzebne prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli