ONR wystosował specjalny list otwarty do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie cenzury na Facebooku. Narodowcy domagają się konkretnych zmian w prawie, które mają zmusić zagraniczne portale społecznościowe do respektowania polskiego porządku prawnego.
Działacze ONR chcą zwrócić uwagę ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro na praktyki portalu Facebook, który podejmuje „arbitralne decyzje o usuwaniu całych profili, założonych na tym serwisie społecznościowym. Następuje to jedynie z powodu umieszczania na nich treści narodowych, patriotycznych i chrześcijańskich albo z uwagi na opublikowanie symboli legalnie działających organizacji, np. symbolu Obozu Narodowo-Radykalnego (Falanga – „ręka z mieczem”)” – piszą w liście.
Piszemy do @MS_GOV_PL ws. koniecznych zmian w prawie. Zagraniczne korporacje MUSZĄ przestrzegać polskiego prawa!https://t.co/NIMFG6iF6Q
— ONR (@1934ONR) 8 listopada 2016
ONR-owcy wskazują, że takie praktyki Facebooka naruszają art. 54 polskiej Konstytucji, który zapewnia wolność wyrażania poglądów i zabrania stosowania cenzury prewencyjnej w środkach społecznego przekazu. Zdaniem narodowców, naruszane są też przepisy o ochronie konkurencji i konsumentów, „które uznają za niedozwolone praktyki polegające na podziale rynku na grupy i nierównym traktowaniu konsumentów korzystających z tej samej usługi. Niezgodne z polskim porządkiem prawnym jest również kształtowanie praw i obowiązków konsumenta, w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy, mocą jednostronnych, nieuzgodnionych indywidualnie postanowień.” – czytamy w liście.
Niedawno min. @ZiobroPL mówił, że Polska będzie „redutą wolności”. Trzymamy za słowo. Nie dla cenzury! @MS_GOV_PL @PatrykJaki
— ONR (@1934ONR) 8 listopada 2016
Narodowcy przytoczyli też statystyki, wg. których aż 14 milionów Polaków korzysta z Facebooka. „Dla wielu z nich Facebook jest głównym źródłem informacji i tym samym treści zamieszczone na portalu wywierają istotny wpływ na życie publiczne w Polsce. Usunięte strony i profile posiadały dziesiątki, a niektóre setki tysięcy polubień i wielomilionowe zasięgi. Niedawno przywrócona przez administrację portalu Facebook strona Marszu Niepodległości jest tylko wierzchołkiem góry lodowej” – wskazują.
ONR-owcy napisali też, że w obecnej sytuacji panuje dualizm prawny. Ich zdaniem, z jednej strony „szary obywatel” jest zobowiązany do przestrzegania polskiego prawa, z drugiej – wielkie zagraniczne koncerny stoją ponad nim. Dlatego apelują do ministerstwa sprawiedliwości o stosowną nowelizację ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Na zakończenie ONR-owcy wskazali kierunki w jakich powinny iść zmiany legislacyjne:
W związku z powyższym domagamy się od rządu, aby przygotował i skierował do Sejmu RP projekt nowelizacji powyższej ustawy. Projekt powinien zawierać właściwe uregulowania prawne mające na celu zagwarantowanie, aby administrator serwisu społecznościowego takiego, jak Facebook lub innej podobnej platformy cyfrowej, w zakresie usług świadczonych lub dostępnych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej:
-
podlegał przepisom prawa polskiego oraz jurysdykcji krajowej polskich sądów i organów administracji w sprawach dotyczących relacji prawnych między administratorem a polskim użytkownikiem serwisu; w szczególności nowelizacji wymagają art. 3a ust. 1 oraz art. 3a ust. 3 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, które obecnie umożliwiają narzucanie użytkownikom tzw. klauzul abuzywnych, wyłączających stosowanie prawa polskiego i jurysdykcję polskich sądów;
-
stosował wobec użytkowników taki regulamin świadczenia usług, który będzie zgodny
z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa karnego i cywilnego; -
przestrzegał standardów w zakresie wolności słowa. W szczególności administrator powinien mieć obowiązek zapewnienia transparentnej i uczciwej procedury reklamacyjnej, opierającej się o zobiektywizowane i zgodne z polskim prawem kryteria. Należy zakazać ograniczania lub pozbawiania dostępu do usługi świadczonej drogą elektroniczną (czyli usuwania treści lub całych profili) bez należytego uzasadnienia swoich decyzji oraz bez możliwości wniesienia odwołania przez użytkownika na zasadach określonych regulaminem
Źródło: kierunki.info.pl
Fot.: Commons Wikimedia/P.Tracz KPRM; Twitter.com/ONR