Zespół psychologów z Uniwersytetu Pekińskiego w Chinach przeprowadził dwa testy na 50 studentach. Średni wiek przebadanych osób wynosił 23 lata.
Połowa uczestników badania otrzymała filiżankę czarnej herbaty, podczas gdy drugiej połowie została podana szklanka wody. Następnie sprawdzono ich zdolności poznawcze i twórcze. W pierwszym teście uczestnicy musieli zbudować „atrakcyjną i kreatywną” konstrukcję z klocków. Drugi wymagał natomiast wymyślenia nazwy fikcyjnej restauracji, w której podawany jest makaron.
Czytaj także: Jak wspierać siebie w sukcesie? Zarządzanie energią jako metakompetencja osób przedsiębiorczych
Badanie pokazało, że osoby pijące herbatę uzyskały 6,54 punktów za konstrukcje z klocków, a osoby pijące wodę 6,03. W teście polegającym na nazwaniu restauracji, osoby pijące herbatę uzyskały średnio 4,11 punktów. Pijący wodę otrzymali natomiast 3,78.
Z badań wynika, że herbata ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze człowieka. Ta praca przyczynia się do zrozumienia wpływu picia herbaty na kreatywność i oferuje nowy sposób na zbadanie związku między spożywaniem żywności i napojów a poprawą ludzkiego poznania. Kofeina i teanina mają korzystny wpływ na skupienie, które jest nieodzowną częścią funkcji poznawczych – wskazują naukowcy.
Źródło: rp.pl