W związku z 98. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego Leszek Żebrowski popełnił wpis na Facebooku na temat zwycięskiego zrywu i stosunku Józefa Piłsudskiego do tego wydarzenia.
Post odbiega od jednoznacznie pozytywnego wizerunku Piłsudskiego utrwalonego w naszej historii i przedstawia Marszałka z innej strony. Na początku zaczął od słów pochwały skierowanych do dowódców Powstania Wielkopolskiego.
– To już 98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jego dowódcy: mjr Stanisław Taczak i gen. Józef Dowbor-Muśnicki dokonali czegoś, co wydawało się niemożliwe. W bardzo krótkim czasie zbudowali potężną armię polską i odzyskali Wielkopolskę dla Polski – stwierdził badacz dziejów najnowszych.
W dalszej części wpisu zwrócił uwagę na to, że stało się tak pomimo tego, iż Piłsudski liczył na kompromitację gen. Dowbora-Muśnickiego, który potem w II RP nie został należycie doceniony. Żebrowski stwierdził również, ze wizja Polski, według Piłsudskiego, nie obejmowała Wielkopolski.
– Było to wbrew oczekiwaniom Józefa Piłsudskiego, który liczył na kompromitację gen. Dowbor-Muśnickiego. Wyraził to bez ogródek w liście do Kazimierza Dłuskiego z 17 stycznia 1919 r. (odpowiedni fragment w załączeniu). Pierwszy generał broni WP Józef Dowbor-Muśnicki w II RP nie otrzymał żadnego odznaczenia państwowego i wojskowego, choć obok gen. Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego należał do najlepiej wykształconych oficerów polskich. 6 sierpnia 1922 r. na I Walnym Zjeździe Legionistów Józef Piłsudski przyznał, że miał inną wizję Polski, bez Wielkopolski: „Braci Wielkopolan z góry musiałem ze swego rachunku wykreślić” – napisał.
Źr.: Facebook.com
Fot.: Wikimedia/BurgererSF