Litewski Sejm rozpatrzy propozycję, którą zgłosiła frakcja Akcji wyborczej Polaków na Litwie Rity Tamašunienė. Chodzi o zmniejszenie podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe. Propozycja zakłada obniżkę VAT z dotychczasowo obowiązującej stawki 21 proc. do 5 proc. m.in. na świeże mięso i ryby, ale również na produkty mleczne, chleb, mąkę czy warzywa. Zmniejszenie stawki tego podatku związane jest z masowym robieniem zakupów w Polsce przez Litwinów.
Posłanka Akcji wyborczej Polaków na Litwie proponuje wprowadzenie 5 proc. stawki VAT na pewne produkty żywnościowe. Według niej Litwini robią zakupy w Polsce z uwagi na około 26 proc. niższe ceny na produkty spożywcze.
Według członka komitetu budżetu i finansów, Kęstutisa Glaveckasa zmiana stawki na te produkty obciąży budżet Litwy na 186 mln euro. Jednak Tamašunienė twierdzi, iż zwiększona konsumpcja po obniżce VAT zrekompensuje poniesione straty. Podała statystyki, z których wynika, że w tylko w 2015 roku 12 proc. obywateli Litwy wydało w Polsce 15 mln euro.
W czwartek 17 marca premier Litwy poinformował, że zmniejszenie VAT do 5 proc. jest możliwe, ale tylko na świeże oraz mrożone mięso. Obniżka ma mieć na celu powstrzymanie importu tych produktów. Dodał również, iż nie może akceptować obniżki stawki VAT dla większej ilości towarów, choć sam wcześniej był absolutnym przeciwnikiem jakiejkolwiek obniżki.
Oprócz Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, swój projekt zgłosił także Kęstutis Daukšys z Partii Pracy. Proponuje on, aby poszerzyć koszyk produktów, na które miałaby zostać obniżona stawka VAT. W skład proponowanych produktów miałyby wejść: chleb, makarony, krupy, nabiał, masło, świeże mięso i ryby, oliwa, mąka, warzywa, owoce i cukier.
Z kolei prezes Stowarzyszenia przedsiębiorstw handlowych, Laurynas Vilimas twierdzi, obniżka podatku VAT przełoży się na 16 proc. obniżkę cen w sklepach. Według niego należy natychmiast obniżyć VAT również na produkty mleczne, w przeciwnym razie Polska może całkowicie zawładnąć litewskim rynkiem.
Podobnie się stało z rynkiem mięsnym w naszym państwie. Stosowany w Polsce 5-proc. VAT na mięso plus zmiana kursu złotego powoduje, że różnica w cenie w obu krajach sięga trzydziestu procent.
– informują producenci z Litwy.
Ceny towarów z Polski zachęcają do ich zakupu przez Litwinów od kilku lat, jednak dopiero od kilku tygodni wyjazdy do pobliskich polskich miejscowości zaczęły się na masową skalę. Litwinom opłaca się kupować w Polsce wszystko, od produktów spożywczych po paliwo.