W 2017 roku średnia cena najtańszego OC rośnie w nieco wolniejszym tempie niż w roku ubiegłym. Nie spodziewaj się jednak, że zapłacisz mniej lub tyle samo za odnowienie polisy. Chyba, że weźmiesz sprawy w swoje ręce i wyeliminujesz czynniki, które zawyżają koszt polisy.
Rodzaj samochodu, stan cywilny, posiadanie dzieci, a nawet wykonywany zawód – każdy z tych elementów może wpływać na cenę obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.
Czy zastanawiałeś się, dlaczego np. twój znajomy płaci za OC o połowę mniej niż ty, chociaż jest w podobnym wieku i ma takie samo doświadczenie w prowadzeniu pojazdów? Być może podwyżki OC dotykają cię w większym stopniu, ponieważ posiadasz samochód zwiększający ryzyko spowodowania wypadku lub nie znalazłeś towarzystwa, które doceni cię z uwagi na indywidualne dane.
Czytaj także: Arrinera Hussarya - pierwszy polski super samochód - wywiad z Łukaszem Tomkiewiczem
Mniejszy samochód = mniejsza podwyżka ceny OC
Wybór auta to kwestia gustu i potrzeb. Jeśli zdecydowałeś się już na zakup konkretnego modelu lub po prostu lubisz swój samochód, poniższa rada raczej ci się nie przyda. Natomiast jeżeli jesteś skłonny do ustępstw, zastanów się nad zmianą auta. Szczególnie, gdy:
- twój pojazd posiada dużą pojemność silnika
Im mocniejszy silnik, z tym większą prędkością możesz poruszać się po drodze. Być może wcale tego nie robisz, ale twój ubezpieczyciel na wszelki wypadek surowiej wycenia ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku;
- jesteś właścicielem auta terenowego lub sportowego
Wpływ masy i prędkości na rozmiar szkody jest oczywisty. A więc do listy samochodów z droższym OC możesz dopisać m.in. niektóre auta terenowe, SUV-y czy nawet samochody z nadwoziem typu kombi.
W niektórych towarzystwach dopłacisz do OC z powodu posiadanej marki pojazdu. Na przykład właściciele BMW płacą średnio o 37% więcej za obowiązkową polisę, w porównaniu z posiadaczami pojazdów marki Skoda*. W przypadku tych pierwszych, częściej mamy do czynienia z autami sportowymi i wysoką pojemnością silnika. Natomiast samochody marki Skoda to zazwyczaj małe auta miejskie. Podwyżki OC są więc mniej odczuwalne dla ich właścicieli.
Podwyżki OC w 2017 r. – większe dla kawalerów i panien?
Pytania o stan cywilny lub ilość posiadanych dzieci podczas zawierania umowy OC mogą cię irytować. A nie powinny. Szczególnie jeśli jesteś żonaty (lub mężatką) lub posiadasz dwoje lub więcej dzieci. Ile dzięki szczerej odpowiedzi możesz zaoszczędzić?
- W I kwartale 2017 roku osoby stanu wolnego (kawalerowie i panny) otrzymywały o 72% droższe propozycje najtańszego OC, w porównaniu do zamężnych właścicieli pojazdów.
- Najtańsze OC kosztowało osoby bezdzietne 27,7% drożej niż rodziców dwójki lub więcej dzieci.
Jak wykonywany zawód wpływa na cenę OC?
Istotnym elementem, który może wpłynąć na cenę OC jest wykonywany zawód. Jednak w przeciwieństwie do czynników wymienionych powyżej, nie dla każdego towarzystwa będzie on ważny. Warto jednak to sprawdzić, bo przedstawiciele niektórych zawodów są szczególnie premiowani w OC.
Na przykład:
W czerwcu 2017 roku mniej za najtańsze OC płacili kierowcy zawodowi (średnio 746 zł) i rolnicy (680 zł). Najwyższe koszty obowiązkowego ubezpieczenia ponosili sportowcy (1276 zł) – tutaj znaczenie ma również młody wiek i dynamiczny styl życia. Co ciekawe – większe podwyżki OC dotyczyły także osób bezrobotnych (959 zł).
Sprawdź, kto lubi cię najbardziej
Pamiętaj, że wyżej wymienione czynniki będą oceniane indywidualnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. A więc mogą mieć różne znaczenie podczas wyceny polisy OC. Dlatego nieocenionym sposobem na zakup najtańszego ubezpieczenia jest skorzystanie z internetowego kalkulatora OC. Dzięki niemu wszystkie dane pojazdu i właściciela wpisujesz do formularza tylko raz, a na ich podstawie otrzymujesz kilkadziesiąt ofert ubezpieczenia, przeliczonych na podstawie taryfikatora każdej z firm.
*źródło: rankomat.pl – mediana najtańszych cen OC wyliczona na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki, przeprowadzonych w I półroczu 2017 roku