Pasjonaci historii Hrubieszowa odkryli już trzy tunele pod miastem. Jest to część rozleglejszego podziemia, które biegnie pod zabudowaniami Starego Miasta. Teraz pasjonaci starają się o unijne dofinansowanie, które pozwoli na dalsze prace.
Korytarze pod Hrubieszowem powstały na początku XIX wieku. Mają ok. 3 metrów szerokości i 2,5 metra wysokości. Stowarzyszenie „Podziemny Hrubieszów” kilka miesięcy temu przekazało władzom miasta zebraną dokumentację i teraz czeka na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Celem jest odkrycie jak największej liczby korytarzy. W otrzymaniu dofinansowania ma pomóc również współpraca z Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie, z którą miasto podpisze umowę jesienią. Studenci AGH mają przeprowadzić w tunelach prace inwentaryzacyjne.
– Ktoś coś widział, ktoś pamiętał, ale konkretów brakowało – mówi Marek Poznański, prezes stowarzyszenia „Podziemny Hrubieszów”. Odnosi się w ten sposób do sytuacji sprzed jeszcze kilku lat, kiedy to podziemia pod Hrubieszowem pozostawały w sferze legend. Stowarzyszenie na własną rękę zajęło się odkrywaniem tuneli i zbieraniem dokumentacji i w ten sposób odsłonięto trzy tunele. Dalsze prace były jednak zbyt ryzykowne.
– Podczas naszych dotychczasowych spotkań profesorowie ocenili, że nasze podziemia to ogromny potencjał. Liczymy, że w przyszłym roku pozyskamy fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego na ich odkrycie i wyeksponowanie – mówi burmistrz Hrubieszowa, Tomasz Zając. Miasto chce, by tunele stały się ważną atrakcją turystyczną. Miałyby tam powstać trasy turystyczne, nie tylko piesze, ale również rowerowe. Ponadto plany zakładają powstanie stanowiska z ekranami multimedialnymi i zainstalowanie na powierzchni peryskopu z widokiem na tunele.
Czytaj także: A4 będzie autostradą im. Żołnierzy Wyklętych?