Spór na linii Warszawa-Bruksela przybiera na sile, ale czy sprawił, że Polacy odwracają się od Unii Europejskiej? Z sondażu Kantar Millward Brown S.A. przeprowadzonego dla „Faktów” i TVN24 wynika, że zdecydowana większość Polaków chce pozostania naszego kraju w UE.
Kłopoty polskich władz w relacjach z Unią Europejską nie spowodowały wzrostu poparcia dla idei opuszczenia struktur europejskiej wspólnoty – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Milward Brown dla „Faktów” TVN oraz TVN24.
Obecność Polski w Unii Europejskiej poparło 83 proc. badanych, natomiast przeciwnicy stanowili jedynie 11 proc., 6 proc. nie udzieliło odpowiedzi.
Czytaj także: Komentarze po decyzji Komisji Europejskiej ws. Polski
Zupełnie inaczej prezentują się wyniki przewidywań naszych obywateli co do pozycji Polski na arenie międzynarodowej. 49 proc. Polaków jest zdania, że nasz kraj nie znajdzie się poza Unią lub na jej marginesie. 45 proc. sądzi, że jest to możliwe.
Sondaż został zrealizowany w daniach 21-22 grudnia 2017 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1000 osób.
Komisja Europejska ws. praworządności w Polsce
20 grudnia zajęto się problemem reform sądownictwa, które przeprowadzają władze w Polsce. Komisja zdecydowała się skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko polskiemu rządowi. Poza tym uruchomiono wobec naszego kraju art. 7.1 unijnego traktatu.
Komisja wezwała również władze naszego kraju do rozwiązania najważniejszych problemów wynikających ze zmian, które przeprowadziło PiS w Trybunale Konstytucyjnym i sądach powszechnych. Poza tym, unijni politycy wymagają od polskich władz przekształceń w projektach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Wśród najważniejszych punktów wymienia się: odejście od obniżania wieku emerytalnego dla sędziów, którzy aktualnie orzekają w SN oraz zagwarantowanie prawa wyboru członków KRS przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Na wypełnienie powyższych założeń polskie władze mają 3 miesiące.