Czy Polacy mają problem z rasizmem? Na portalu Sejmlog.pl opublikowano wywiad z Igorem, 28-letnim, czarnoskórym mieszkańcem Warszawy. Mężczyzna opowiedział o dorastaniu w Polsce i związanych z tym doświadczeniach.
Igor urodził się w Wołominie. Jego mama jest Polką, ojciec – w połowie Polakiem, w połowie Ghańczykiem. Igor ma jedno, polskie obywatelstwo. W rozmowie z portalem Sejmlog.pl wspomina, że w szkole zdarzały się nieprzyjemności ze względu na kolor skóry, jednak w jego odczuciu nie były one motywowane rasizmem, ale zwykłą próbą szukania zaczepki.
To nie jest tak, jak czasami czytam, że „jestem czarnoskórym, żółtym, czerwonym Polakiem, tu jest rasizm i najchętniej bym się stąd wyprowadził”. Chyba najbardziej doświadczyłem tego jak miałem 8-12 lat, kiedy byłem dzieciakiem i czasami słyszałem na ulicy: murzyn lub bambo. Przy czym uważam, że nie była to kwestia rasizmu tylko próby ubliżenia osobie, której nie spotyka się tutaj na co dzień. To były kwestie incydentalne. Nigdy nie było tak, żebym musiał oglądać się na lewo i prawo w obawie, że ktoś powie mi coś przykrego – podkreśla.
W odpowiedzi na pytanie o to, czy Polacy są rasistami Igor zdecydowanie zaprzecza:
Nie, absolutnie. Rasizm zdarza się w każdym społeczeństwie, w każdym zakątku świata, w takiej lub innej formie. Wszędzie są ludzie uprzedzeni, ale to jest niewielki procent. Czasami nawet jeśli ktoś chciał mi dociąć i powiedział jakieś słowo wobec mnie to nie dlatego, że jest rasistą, tylko żaden inny argument nie przyszedł mu w tej chwili do głowy. Szukał słowa, które zrobiłoby mi przykrość. Może zobrazuję to tak – jak wchodzisz w sprzeczkę z osobą otyłą, to nie mówisz jej, że jest głupia, tylko gruba. Jak wchodzisz w sprzeczkę z osobą czarnoskórą to czasami pada „Ty czarnuchu”. Takich czysto rasistowskich sytuacji miałem niewiele – relacjonuje.
Igor twierdzi również, że z roku na rok jest co raz lepiej, a nasze społeczeństwo jest różnorodne. Podkreśla również, że wbrew medialnym doniesieniom, nie czuje się w Polsce jak intruz.
Uważam, że jeśli czujesz się Polakiem, urodziłeś się tutaj, to nie możesz postrzegać siebie, wewnętrznie, jako intruza. Może jesteś innym dla jakiejś części społeczeństwa, ale dla siebie jesteś takim samym Polakiem, przez cały czas. Masz tylko inny kolor skóry – podkreśla.
Cały wywiad można przeczytać TUTAJ
Źródło: Sejmlog.pl