Ratowanie pamięci o Przodkach jest naszym moralnym i chrześcijańskim obowiązkiem. Dla nas Polaków szczególnie ważne są Kresy. Są one istotnym elementem naszej historii. Wielu z Dolnoślązaków ma korzenie właśnie tam – gdzieś za Bugiem. Po przesiedleniach wielu Kresowian przyjechało na ziemie odzyskane pozostawiając groby swoich najbliższych. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych Polaków.
Wielu młodych ludzi o tym nie wie, bądź nie pamięta; takiej świadomości nie przekazały rodziny. Dziś nadarza się wyjątkowa okazja, by poznać historię swego rodu, a tym samym dzieje swojego narodu. Dlatego od wielu lat, na Dolnym Śląsku, rozwija się akcja Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia. Jest ona pospolitym ruszeniem potoków Kresowian i ma na celu ratowanie zaniedbanych polskich cmentarzy na Kresach.
W zeszłym roku 700 wolontariuszy uratowało 52. kresowe nekropolie. Podczas zbliżających się wakacji odbędzie się piąta edycja akcji. Wstępna datę wyjazdu ustalono na 5-15 lipca, czyli od soboty do wtorku. Wolontariusze będą mieć około 10 dni na remontowanie mogił. Organizatorzy akcji tworzą również dokumentację, dzięki której można odszukać mogiły swoich dziadów i pradziadów nie ruszając się z domu.
Ratowanie polskiego cmentarza w Kołomyi
W tym roku akcja zostanie rozszerzona do około 80 cmentarzy, z okresu I i II Rzeczypospolitej. 1000 wolontariuszy wyruszy ratować pamięć. Od 2010 roku odbywa się remont cmentarzy, od 2013 w wielu miejscowościach kresowych działa „Letnia szkoła języka polskiego”, w 2014 dojdzie trzeci element: „Rodacy-Rodakom”. Organizatorzy akcji pragną jeszcze przed wyjazdem zorganizować ogromną zbiórkę darów. Paczki zostaną przekazane naszym rodakom, którzy za swoją polskość płacą często wysoką cenę – gorszą pracę i gorszę traktowanie
Chcemy również akcją zainteresować wójtów i burmistrzów. Oni mają na miejscu najlepsze rozeznanie, skąd kilkadziesiąt lat temu przyjechali obecni mieszkańcy ich gmin. Przy współpracy wszystkich ludzi dobrej woli uratujemy kilkanaście kolejnych cmentarzy. Chcemy również aby akcja miała w przyszłości charakter ogólnopolski, gdyż kresy stanowią nasze wspólne dziedzictwo i zasługują na ważne miejsce w życiu publicznym. – komentują organizatorzy
Ratowanie pamięci o naszych pradziadkach od zapomnienia, oznacza również obronę tej pamięci przed zakłamaniem. Wolontariusze prowadzą nieraz trudny dialog z mieszkańcami Ukrainy, Białorusi i Litwy na temat historii. Są zdania, że jedynie na prawdzie można budować prawdziwą przyjaźń między narodami.
Na ratunek czeka jeszcze bardzo wiele cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie. Trzeba spieszyć się z ich rekonstrukcją. Za kilka lat czas zatrze wiele śladów polskości na Kresach. Nie możemy na to pozwolić. To cząstka naszej Ojczyzny. Bo przecież OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY – NARODY, KTÓRE TRACĄ PAMIĘĆ, TRACĄ ŻYCIE.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: studiowschod.pl oraz za pośrednictwem Facebook: Ocal od zapomnienia