Religijność i stosunek do Kościoła Polaków były tematem badań przeprowadzonych przez CBOS we wrześniu i październiku – przed i po premierze „Kleru”. Okazuje się, że respondenci coraz bardziej krytycznie oceniają instytucję Kościoła. Czy ma to związek z filmem Wojciecha Smarzowskiego?
„Kler” wszedł do kin 28 września. Film wzbudził wielkie zainteresowanie wśród Polaków, co potwierdzają rekordy oglądalności. Jednocześnie wywołał debatę nad stanem duchowieństwa w naszym kraju. Opinię Polaków na temat Kościoła katolickiego zbadał CBOS, przeprowadzając dwa sondaże przed i po premierze filmu Wojciecha Smarzowskiego.
Autorzy informują, że poziom deklaracji wiary w Boga, niemal nie zmienił się na przestrzeni ostatnich 30 lat. Z badań prowadzonych w tym okresie wynika, że średnio ponad 90 proc. (aktualnie 92 proc.) Polaków uważa się za wierzących.
Niemniej jednak deklaracja wiary nie idzie w parze z udziałem w praktykach religijnych. W latach 2005-2013 zmniejszył się odsetek badanych, którzy biorą praktykują przynajmniej raz w tygodniu (spadek z 58 proc. do 50 proc.). Równocześnie nastąpił wzrost osób, które nie uczestniczą w życiu religijnym (z 9 proc do 13 proc.).
Stosunek Polaków do Kościoła
Większość badanych – 58 proc. – pozytywnie ocenia sytuację Kościoła katolickiego w Polsce. Jednak autorzy badania wskazują, że w ostatnich latach, przede wszystkim w ostatnim miesiącu widać wyraźny spadek ocen pozytywnych i wzrost negatywnych. W tym kontekście, wymieniają wpływ „Kleru” na zmianę nastawienia.
CBOS zwraca uwagę na wzrost krytycznej oceny Kościoła w Polsce wśród najmłodszych respondentów (18-24 lata). Wzrost jest zauważalny przede wszystkim na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy.
Z badania wynika, że Polacy znacznie surowiej oceniają poczynania Kościoła w Europie (33 proc.) i na świecie (40 proc.). CBOS sprawdził również, czy istnieje związek pomiędzy oceną Kościoła a wykształceniem. Okazuje się, że krytyczne podejście jest większe, kiedy badany deklaruje wyższy poziom wykształcenia. Wpływ na krytyczną oceną mają rosnące dochody, rzadsze uczestnictwo w praktykach religijnych oraz lepsza pozycja zawodowa.
Szersza analiza dostępna pod tym adresem: Religijność Polaków stabilna, wzrost negatywnych ocen Kościoła