Co jakiś czas wraca dyskusja na temat nagrywania policyjnych interwencji. Część funkcjonariuszy twierdzi, że osoby które to robią, często utrudniają wykonywanie czynności. Takiego zdania jest m.in. przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. śląskiego – Rafał Jankowski.
Rafał Jankowski został wybrany na nowego przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. śląskiego w listopadzie. Wcześniej natomiast, przez kilka miesięcy, pełnił obowiązki przewodniczącego. Jak sam zaznaczył w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim, kwestia nagrywania policyjnych interwencji to, obok zwiększenia wsparcia do policjantów służących na ulicy, jeden z priorytetów na jego czteroletnią kadencję.
Począwszy od tego, by byli dobrze wynagradzani, a kończąc na dobrym wyposażeniu i wyszkoleniu. Istotne będą jednak także kwestie wizerunkowe. Naszym priorytetem jest m.in. zajęcie się osobami, które nagrywają policyjne interwencje. Chodzi o tych obywateli, których nie dotyczą działania policjantów, a którzy przeszkadzają funkcjonariuszom
Czytaj także: Arrinera Hussarya - pierwszy polski super samochód - wywiad z Łukaszem Tomkiewiczem
Jest to problem, ponieważ te filmy są później publikowane w internecie i często nie pokazują całego przebiegu interwencji. Zazwyczaj jednoznacznie wskazują na to, że policjanci albo zrobili coś źle, albo czegoś nie zrobili.
Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, by takie nagrywanie było zabronione. Jeśli ktoś chce kręcić filmy, to niech zostanie reżyserem kina akcji. Chcemy również doprowadzić do tego, by nie można było bezkarnie i publicznie znieważać policjanta i by później ten funkcjonariusz nie musiał sam walczyć o swoje dobre imię. Uważam, że to państwo powinno chronić policjantów, ponieważ stoimy na straży porządku publicznego i to my jesteśmy wysyłani do służby. Musimy czuć wsparcie tego państwa.
Policjant dostaje wynagrodzenie od podatnika. Nie widzę ŻADNEGO logicznego powodu, dla którego pracodawca nie miałby mieć możliwości kontrolowania swojego podwładnego. Dotyczy to nie tylko policji, ale posłów, wojskowych, prezesów spółek typu Orlen czy KGHM itd. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy nagrywający przeszkadza lub ujawnia tajemnice państwowe. Ale tu mówimy raczej o zatrzymaniu za alkohol czy nadmierną prędkość – tutaj o żadnych tajemnicach mowy nie ma————————————————————————————————–Każda interwencja winna być nagrywana inaczej będą patologie, to jedyna szansa na transparentność – a jak mają coś do ukrycia znaczy pracę winni zmienić :).————————————————————————————————–Co to za idiotyczne pomysły? Każdy obywatel musi mieć prawo nagrywać co mu się podoba. Co więcej, każdy policjant podejmujący interwencję powinien mieć włączoną kamerę przyczepioną do munduru.————————————————————————————————–Nawet jeśli nagrywający zachowuje się wulgarnie i prowokuje funkcjonariuszy to źle raczej świadczy o nim, inteligentna osoba jest w stanie takie nagranie odpowiednio przefiltrować, tak samo jak tą twoją strasznie krytyczną pod kątem nagrywania wypowiedź POLICJANCIE! Jeszcze tylko tego trzeba zabronić, wówczas obywatel będzie miał zero procent szans na obronę.
Cały wywiad dostępny jest TUTAJ.
Źródło: dziennikzachodni.pl
Fot. Cezary Bronszkowski/wMeritum.pl