Z powodu tej choroby w Polsce, co godzinę umierają dwie osoby. Jednocześnie zajmuje ona czwarte miejsce jeśli chodzi o przyczyny zgonu, a świadomość Polaków na jej temat jest znikoma.
Chodzi o POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Stanowi ona jedno z tych schorzeń, na które umiera największy odsetek ludzi nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Liczba zachorowań na nią ciągle rośnie, przede wszystkim z powodu coraz większej ilości różnego rodzaju toksyn.
Najważniejszą cechą POChP jest nieodwracalna obturacja, czyli zwężenie oskrzeli. Dochodzi do niej na skutek działania substancji toksycznych. Najczęstszą przyczyną występowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest oczywiście palenie tytoniu. Dym nikotynowy to aż w 90 procent przyczyna wystąpienia tego schorzenia. Pozostałe 10 procent to praca z substancjami szkodliwymi w takich zawodach jak lakiernicy, malarze czy stolarze.
Czytaj także: Objawy POChP ma co dziesiąty Polak po 40. roku życia. Specjalista apeluje o częstsze badania spirometryczne
Jak wykazują badania, świadomość Polaków dotycząca tej choroby jest bardzo niska. Mało kto potrafi poprawnie rozwinąć skrót POChP, a mniej niż połowa jest świadoma, że jest to schorzenie związane z płucami. Choroba jest stosunkowo łatwa do wczesnego wykrycia, a służy do tego spirometria, czyli bezbolesne badanie pojemności płuc.
W przypadku gdy zmiany w organizmie są odwracalne, w zwalczaniu choroby mogą pomóc leki rozkurczowe. Niestety, dość dużym problemem jest ich cena, ponieważ są one niezwykle drogie. A choroba zbiera wśród Polaków naprawdę śmiertelne żniwo.
Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Adam Antczak w rozmowie z o2.pl, z powodu niskiej świadomości Polacy zgłaszają się do lekarza w już zaawansowanym stadium rozwoju choroby. – Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. 75 procent chorych Polaków żyje w nieświadomości, lekceważąc pierwsze objawy choroby – mówi.
Lekarz dodaje również, że należy zwracać pacjentom uwagę na to, jak ważne jest badanie spirometryczne. – Dlatego my pulmunolodzy tak często podkreślamy, że niezwykle ważne jest, aby lekarze pierwszego kontaktu zachęcali pacjentów do wykonywania kontrolnych badań spirometrycznych. Wczesna diagnoza POChP może poprawić jakość życia pacjenta. Profilaktyczne wykonywanie badań zmniejszy ryzyko niezauważenia niespecyficznych objawów choroby, które często są mylone ze słabą kondycją organizmu – powiedział.
Czytaj także: Odpady z niemieckich firm trafiają do Polski? Niepokojące ustalenia dziennikarzy