„Mamy zagwarantowane prawa polskich obywateli na Wyspach Brytyjskich. To był dla nas warunek sine qua non z punktu widzenia procesu negocjacyjnego” – ogłosił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia RE w Brukseli ws. Brexitu.
Niemal 2 lata trwały negocjacje Londynu z Brukselą, jednak wszystko wskazuje na to, że w końcu udało się osiągnąć porozumienie. W niedzielę, 25 listopada przywódcy 27 państw Unii Europejskiej zatwierdzili kształt umowy regulującej wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych.
Negocjatorzy uzgodnili szereg najistotniejszych kwestii m.in.: prawa obywateli państw UE na wyspach brytyjskich, oraz rozliczenie finansowe na linii Londyn-Bruksela. Teraz umowa ws. Brexitu będzie musiała zostać przegłosowana w Parlamencie Europejskim oraz Parlamencie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Czytaj także: Beata Szydło: Na szczycie UE byliśmy skuteczni; drugi etap Brexitu - trudniejszy
„To jest najlepsze możliwe porozumienie. Wzywam tych, którzy mają je ratyfikować, by to zrobili. Nie będzie innego porozumienia” – ogłosił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. „Niezależnie od tego jak to się skończy, jedna rzecz jest pewna – pozostaniemy przyjaciółmi do końca świata i jeden dzień dłużej” – dodał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Morawiecki: Polska od początku zachęcała do kompromisu
Na nadzwyczajnym szczycie UE nie zabrakło również premiera Mateusza Morawieckiego. Po spotkaniu szef polskiego rządu podkreślał, że udało się uzgodnić najważniejsze kwestie związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. „Porozumienie ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, to wynik długich negocjacji. Polska od początku zachęcała do kompromisu” – ogłosił Morawiecki.
„W ramach tej umowy mamy zagwarantowane prawa polskich obywateli na wyspach, prawa, które były dla nas absolutnym warunkiem z punktu widzenia całego procesu negocjacyjnego. Te prawa są zagwarantowane nie tylko umową dwustronną, ale także szerszą umową” – dodał.
„Zależy nam, żeby relacje z Wielką Brytanią były jak najbliższe, bo bezpieczeństwo, bezpieczeństwo naszych granic, bezpieczeństwo wewnętrzne nie uznaje takiego faktu jak dzisiejsze rozstanie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską” – podkreślił premier.
Porozumienie ws. #Brexit to wynik długich negocjacji, w których Polska od początku zachęcała do kompromisu. Cieszę się, że się udało – bo umowa gwarantuje prawa Polaków na Wyspach, interesy polskich firm i unijny budżet. A Polska i Wielka Brytania pozostaną bliskimi sojusznikami.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 25 listopada 2018
Źródło: europa.eu, Twitter, premier.gov.pl