Według doniesień „Rzeczpospolitej” wokół Sejmu powstanie stała ogrodzenie. Jak twierdzą politycy Prawa i Sprawiedliwości, ma to poprawić bezpieczeństwo innego. Takie rozwiązanie skrytykował m.in. dziennikarz „Do Rzeczy” – Łukasz Warzecha.
O sprawie informuje m.in. portal „Rzeczpospolitej”. Warto zwrócić uwagę na to. że w ostatnim czasie, wokół Sejmu, kilka razy ustawiano barierki. Działo się tak np. zaraz po zamieszkach związanych z manifestacją pod budynkiem zwolenników Komitetu Obrony Demokracji i Obywateli RP, która miała miejsce 16 grudnia. Podobnie było w noc sylwestrową.
Pomysł ustawienia trwałego ogrodzenia wokół Sejmu to nic nowego.Takie plany były zarówno za pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości, jak i Platformy Obywatelskiej. Wszystko wskazuje jednak, że teraz uda się go zrealizować. Jak twierdzi „Rzeczpospolita”, może w tym pomóc zmiana na stanowisku stołecznego konserwatora zabytków. Poprzedni – Piotr Brabander– był przeciwko, choć zgodził się na ogrodzenie antyrefleksyjnego szkła, ale ta koncepcja została ostatecznie odrzucona.
Obecny konserwator Michał Krasucki (wcześniej był zastępcą Brabandera) zgodził się na ogrodzenie ażurowe, wykonane z metalu, które nawiązywać ma do tego z okresu międzywojennego (do 1939 roku Sejm był odgrodzony).
Ma liczyć ponad dwa metry wysokości, a jego budowa może rozpocząć się w ciągu kilku miesięcy. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości chodzi o poprawę bezpieczeństwa. Odwołują się m.in. do sprawy Brunona K. z 2012 roku, który miał planować zamach na Sejm przy skorzystaniu furgonetki wyładowanej ładunkami wybuchowymi.
Powstanie ogrodzenia krytykują natomiast politycy opozycji. Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że prace, które zostały wykonane od 2012 roku w zupełności wystarczą.
To, co zrobiliśmy, jest wystarczające dla bezpieczeństwa, a Sejm nie musi być okratowany
– powiedział.
Podzieleni w tej kwestii są także dziennikarze „Do Rzeczy” – Łukasz Warzecha i Krzysztof Wybranowski, którzy dyskutowali o tym na Twitterze. Ten pierwszy potępił działania Kancelarii Sejmu:
To pocieszne. Stawiając ogrodzenie, PiS powołuje się na aferę, którą sam wcześniej deprecjonował
https://t.co/4JJhqsZXBB To pocieszne. Stawiając ogrodzenie, PiS powołuje się na aferę, którą sam wcześniej deprecjonował.
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) 3 stycznia 2017
– napisał Warzecha, odwołując się w ten sposób do argumentów m.in. rzeczniki Prawa i Sprawiedliwości – Beaty Mazurek.
Już zakazano dostępu do terenów sejmowych, teraz ogrodzenie. Władza bliżej ludzi, moje gratulacje
– dodał dziennikarz.
Inne zdanie miał natomiast Wybranowski, który przypomniał, że to jeszcze za czasów rządów Platformy Obywatelskiej pojawiła się taka koncepcja. Przytoczył przy tym kilka archiwalnych artykułów, w których była o tym mowa. Dyskusja trwała długo, obaj panowie wymienili ze sobą dość sporo tweetów. Warzecha uważa, że dużą rolę w forsowaniu pomysłu powstania ogrodzenia odgrywa Marszałek Marek Kuchciński.
@wybranowski To są decyzje Kuchcińskiego, uczulonego na media i obywateli, a nie kwestia jakichś analiz.
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) 3 stycznia 2017
W pewnym momencie do dyskusji obu panów włączył się poseł Klubu Kukiz’15 – Piotr Apel:
@wybranowski@lkwarzecha płot jako widoczny znak ograniczeń i oderwania od obywateli..
— Piotr Apel (@piotrapel) 3 stycznia 2017
Pod tweetami Warzechy nie brakowało komentarzy krytykujących jego postępowanie. Nie trudno odnieść wrażenie, że publicysta „naraził” się niektórym sympatykom PiS za to, że w ostatnim czasie wytyka nieprawidłowości rządu. Sam zainteresowany zabrał głos w tej sprawie:
Doprawdy, wzrusza mnie troska pelikanów o komfort pracy posłów z ich ukochanej partii.
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) 3 stycznia 2017
Przypomnę im tę troskę, gdy to PiS będzie znów w opozycji, a inna władza będzie potępiać burdy pod Sejmem.
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) 3 stycznia 2017
Ech, powinienem sobie archwizować te pelikanie tłity, żeby je wyświetlać, jak się zmieni władza.
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) 3 stycznia 2017
Źródło: rp.pl/Twitter.com
Fot. Wikimedia/Kpalion i Twitter.com