287 studentów kierunków medycznych: Wydziału Lekarskiego, Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu odpowiedziało do tej pory na apel rektora i zgłosiło w związku z zagrożeniem epidemiologicznym chęć pomocy w szpitalach – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik UJ Adrian Ochalik.
Uczelnia stworzyła specjalną bazę studentów-wolontariuszy, do której zainteresowani mogą trafić wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej Collegium Medicum UJ.
„Do tej pory zgłosiło się 287 osób. W tym tygodniu podpisywane będą umowy o wolontariacie z pierwszą grupą studentów” – powiedział Ochalik. Podkreślił, że studenci zostaną przeszkoleni i będą ubezpieczeni. Jeszcze w tym tygodniu pierwsi z nich mają trafić do Szpitala Uniwersyteckiego.
Zgłoszenia studentów do pomocy w służbie zdrowia
Jak mówił dziennikarzom prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, studenci mieliby służyć swoją wiedzą i umiejętnościami na oddziałach innych niż oddział zakaźny a także wspierać działania logistyczne i informacyjne Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz krakowskiego Sanepidu (call-center).
„Chodzi o pracę w charakterze wolontariatu wyłącznie na oddziałach innych niż zakaźny” – zaznaczył prof. Grodzicki. Chęć pomocy i pracy poza normalnymi godzinami zadeklarowała także część lekarzy-rezydentów.
287 studentów kierunków medycznych: Wydziału Lekarskiego, Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu odpowiedziało na apel rektora i zgłosiło w związku z zagrożeniem epidemiologicznym chęć pomocy w szpitalach (PAP)
— Zuzanna Dąbrowska (@zuzanna_dab) March 16, 2020
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski informował w zeszłym tygodniu, że po decyzji o zamknięciu szkół i przedszkoli około 100 pielęgniarek i 60 lekarzy zgłosiło, że od poniedziałku będzie opiekować się dziećmi.
W Małopolsce jak dotąd potwierdzono jeden przypadek koronawirusa. Obecnie w małopolskich szpitalach przebywają 33 osoby – to o dwie więcej niż poprzedniej doby; 325 objętych jest kwarantanną – o 261 więcej niż dobę temu. Zmniejszyła się za to liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – z 552 do 342.
Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia w całym kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono u 150 osób, trzy zmarły.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Małgorzata Wosion-Czoba