Prezydent złożył podpis pod ustawą z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Informację przekazał na antenie radiowej „Trójki” Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.
W poniedziałek Andrzej Duda ogłosił, iż zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Trzecia z nich, Prawo o ustroju sądów powszechnych, została jednak przez niego podpisana. Prezydent podejmuje decyzje kierując się interesem publicznym i dobrem Polaków. Jedna bardzo dobra informacja to zgoda dla reformy wymiaru sprawiedliwości ale inna kwestia to ocena stopnia przygotowania tej reformy. Prezydent sprowadził do ram rzetelnej legislacji. Kluczem reformy jest prezydencki podpis pod ustawą o sądach powszechnych – powiedział Mucha.
Ta ustawa zasadnicza, podstawowa, najważniejsza dla reformy z punktu widzenia interesów obywateli jest ustawą podpisaną, ona będzie wchodzić w życie – dodał.
Czytaj także: \"Konstytucja 3 maja to przełom z wielu punktów widzenia\". Historyk wyjaśnia dlaczego
Zgodnie z zapisami zawartymi w znowelizowanej ustawie zmianie ulegnie m.in. sposób przydzielania sędziów do sprawy. Nowe prawo określa bowiem, iż odbywało się będzie na zasadzie losowania. Zakłada także równe obciążenie sędziów sprawami, w celu zapewnienia równego i sprawiedliwego obciążenia pracą kadry orzeczniczej sądów, a także zagwarantowanie bezstronności stronom biorącym udział w toczącym się postępowaniu.
źródło: 300polityka.pl, prezydent.pl
Fot. Wikimedia/wSensie.tv