12 października Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń. Najważniejszym zadaniem nowych przepisów ma być poprawienie dostępności służb ratunkowych, w szczególności ratownictwa medycznego.
Ustawa powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, na podstawie spraw, które zgłaszano do Kancelarii Prezydenta RP. Główny powód wprowadzenia nowych przepisów to zapobieganie blokowaniu numerów ratunkowych.
„Celem ustawy jest przeciwdziałanie blokowaniu numerów alarmowych, m.in. numeru 112. Ustawa powinna przyczynić się również do zwiększenia świadomości społecznej co do tego, jak istotne jest odpowiedzialne korzystanie z numerów alarmowych” – czytamy na stronie Prezydent.pl.
Czytaj także: Koniec z urlopem na żądanie? Nowy Kodeks Pracy rezygnuje z tego uprawnienia!
Ustawodawca zauważa, że obecnie osoby, które natrętnie blokowały numery ratunkowe bez uzasadnionej przyczyny, pozostawały praktycznie bezkarne. A przecież tego typu zachowanie może prowadzić do tragicznych sytuacji w których to potrzebująca pomocy osoba nie będzie mogła się dodzwonić np. na pogotowie ratunkowe.
Jakie kary groziły za takie zachowanie obecnie?
„W aktualnym stanie prawnym, osoba blokująca numery alarmowe poprzez ciągłe wykonywanie połączeń na te numery, pozostaje faktycznie bezkarna, pomimo tego, że jej zachowanie może uniemożliwić osobom rzeczywiście potrzebującym pomocy zawiadomienie odpowiednich służb i uzyskanie wsparcia. Sprawca może ponieść odpowiedzialność tylko wówczas, gdy skutkiem jego działania było narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 § 1 Kodeksu karnego) lub gdy celem jego działania było wywołanie niepotrzebnej czynności instytucji użyteczności publicznej albo organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia (art. 60 § 1 Kodeksu wykroczeń).”
„Poza tym katalogiem znajdowały się zachowania polegające na wykonywaniu połączeń na numery alarmowe bez żadnego uzasadnienia. Chodzi tu w szczególności o wielokrotne dzwonienie na numery alarmowe lub nawiązywanie połączeń z centrum powiadamiania ratunkowego w celu niezwiązanym z jego funkcjonowaniem” – czytamy.
Jak będzie?
Najogólniej przyjęte zmiany oznaczają kary: 1,5 tys. zł grzywny, areszt lub ograniczenie wolności dla osoby, która umyślnie i bez powodu blokuje numery alarmowe. Poniżej pełny tekst zmian.
„Przepis obiektywizuje podstawy odpowiedzialności, która będzie się aktualizować dopiero w przypadku utrudnienia lub uniemożliwienia prawidłowego funkcjonowania systemu powiadamiana ratunkowego. Karalne będzie bowiem zachowanie polegające na umyślnym blokowaniu, bez uzasadnionej przyczyny, telefonicznego numeru alarmowego, przez co utrudnione zostanie prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego” – napisano na stronie.
Prezydencka ustawa pozwoli wyeliminować nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych.
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 13 października 2017