Prof. Aleksander Lasik, współautor bazy „Załoga SS KL Auschwitz”, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy udzielił wywiadu portalowi nowahistoria.interia.pl. Naukowiec wypowiedział się m.in. na temat żyjących esesmanów i poddawaniu ich wymiarowi sprawiedliwości.
W rozmowie prof. Lasikowi zadano pytanie na temat żyjących osób, które znajdują się w opublikowanej w poniedziałek przez IPN bazie „Załoga SS KL Auschwitz”. Według naukowca żyć może jeszcze prawie 300 członków formacji SS.
– Jeżeli chodzi o rozpiętość wieku to w całej bazie – nie mówię tylko o członkach załogi Auschwitz – najstarszy esesman był urodzony w 1872 roku, a najmłodsi w 1927 roku. Jeśli przyjmiemy, że osoby urodzone w 1920 roku i później mogłyby jeszcze w tej chwili żyć i jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że część z nich walczyła w oddziałach frontowych i zginęła, to – według moich szacunków – może jeszcze żyć około 200-300 esesmanów – stwierdził profesor.
Naukowiec w dalszej części wywiadu zwrócił uwagę, że w Niemczech obecnie prowadzone są procesy przeciwko dwóm esesmanom, następnych trzech czeka na swoją kolej. Prof. Lasik zauważył również, że w Polsce skazano największą liczbę członków załogi KL Auschwitz.
– Jest to liczba około 700 osób, z czego – według list ekstradycyjnych przekazanych z Polskiej Misji Wojskowej, zwłaszcza z amerykańskiej strefy okupacyjnej Niemiec – na listach było około 1300 osób – mówił naukowiec.
Cały wywiad dostępny jest TUTAJ.
Źr.: nowahistoria.interia.pl
Fot.: Freeimages.com