Władze Emiratów Arabskich od kilkudziesięciu lat przezwyciężają suchy pustynny klimat za pomocą specjalnej technologii sztucznie wywołującej opady. Tym razem chcieli, aby popadało nieco mocniej, ale coś poszło nie tak.
W celu wywołania opadów, w Emiratach Arabskich stosuje się metodę tzw. „zasiewania chmur”. Polega ona na rozpylaniu w powietrzu kryształków soli na chwilę przed nadejściem frontu burzowego. Dzięki temu opady stają się o wiele silniejsze i docierają również do miejsc, w których naturalnie by nie wystąpiły. Metoda ta jest praktykowana niemal na całym świecie.
W Emiratach Arabskich „zasiewanie chmur” stosuje się od kilkudziesięciu lat. Zdawałoby się więc, że władze mając tak duże doświadczenie w tej dziedzinie dobrze wiedzą, co robią. Tym razem jednak przesadzili. Tuż przed nadejściem frontu wykonano aż ponad 200 lotów, podczas których rozpylano kryształki soli.
Spodziewamy się, że więcej deszczu spadnie się w Dubaju i Abu Zabi. Prawdopodobnie większe opady pojawią się też w innych miastach. – zapowiadał jeszcze przed całą operacją Ahmad Al Kamali z Narodowego Centrum Meteorologicznego. Jednak raczej nawet on nie spodziewał się, że dojdzie wręcz do klęski żywiołowej.
Potężne nawałnice dotknęły głównie zachodnie regiony kraju. Meteorolodzy zmuszeni byli wydać ostrzeżenia dla mieszkańców przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. Policjanci radzą kierowcom, aby omijać górskie drogi, gdzie ulice zamieniały się w wartkie potoki. Konieczna była ewakuacja niektórych miast i miejscowości. Poszkodowanych umieszczano w specjalnych ośrodkach.
Tymczasem w mediach społecznościowych pojawiło się dużo materiałów dokumentujących anomalie pogodowe w Emiratach.
#منخفض_المربعانية
.
من طرائف أهل الفجيرة
. pic.twitter.com/HZIgbhjisb— مركز العاصفة (@Storm_centre) 18 grudnia 2017
شاهد لحظة تساقط البرد #مركز_العاصفة pic.twitter.com/BPwjhvuu7i
— مركز العاصفة (@Storm_centre) 18 grudnia 2017
#أمطار_الخير منطقة عوافي “رأس الخيمة” تصوير سليمان الشامسي #أصدقاء_المركز_الوطني_للأرصاد #هواة_الطقس لمتابعة تطورات الحالة الجوية الحالية وأماكن تواجد السحب يرجى إستخدام الرابط https://t.co/tq7UMthPBK pic.twitter.com/oPra6NZW5y
— المركز الوطني للأرصاد (@NCMS_media) 16 grudnia 2017
Źródło: o2.pl
Fot.: Twitter