REKLAMA

Rada Europy przyjęła rezolucję przeciwko Polsce. Za jej przyjęciem głosowali posłowie PO i Nowoczesnej

4
WYŚWIETLEŃ
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję w sprawie praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce. Wezwało w niej pięć krajów do podjęcia działań w kierunku przywrócenia rządów prawa. Rezolucję poparli parlamentarzyści PO i Nowoczesnej, przeciwko byli posłowie PiS i Kukiz’15. Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 42 członków Zgromadzenia, przeciwko było 9. 

Autorem wniosku i sprawozdawcą projektu był niemiecki poseł Bernd Fabritius, wiceszef komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego RE, szef Związku Wypędzonych.

Sprawdź również

Przyjęta rezolucja dotyczy oprócz Polski także Bułgarii, Mołdawii, Rumunii i Turcji. Dokument wzywa państwa członkowskie Rady Europy do pełnego wdrożenia zasad państwa prawa. W przypadku Polski wskazuje głównie na problemy z praworządnością dotyczące regulacji w systemie sądowniczym.

Chodzi o próby upolitycznienia rad sądowniczych i sądów (Bułgaria, Polska i Turcja), zwolnień sędziów na dużą skalę (Turcja) lub prób podejmowanych w tym celu (Polska) oraz korupcję (Bułgaria, Republika Mołdawii i Rumunia). Istnieją również obawy co do tendencji do ograniczenia władzy ustawodawczej parlamentu (Republika Mołdawii, Rumunia i Turcja) – czytamy w uzasadnieniu rezolucji.

Zgodnie z dokumentem „obecną sytuację Trybunału Konstytucyjnego należy ponownie zbadać w świetle zaleceń międzynarodowych organów w celu zapewnienia pełnego poszanowania zasad legalności i pewności prawa”.

Rezolucja “wzywa polskie władze, aby powstrzymały się od wszelkich reform, które mogłyby zagrozić poszanowaniu zasad państwa prawa, a zwłaszcza funkcjonowaniu KRS i niezawisłości sądownictwa oraz prokuratorów”.

Źródło: niezalezna.pl

Zostaw komentarz
REKLAMA

Zaloguj się do swojego konta

Wypełnij poniższe pola, żeby się zarejestrować

Odzyskaj hasło

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, aby zresetować hasło

REKLAMA