Rafał Ziemkiewicz, publicysta tygodnika „Do Rzeczy”, w ostrych słowach skomentował zachowania europosłanki PO, Róży Thun. Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa polityk opublikowała na swoim profilu zdjęcia z dziećmi posiadającymi tę wadę genów. Wcześniej zaś wyrażała aprobatę dla Międzynarodowego Strajku Kobiet, czyli wydarzenia, w trakcie którego wygłaszane były proaborcyjne hasła.
Wszystko zaczęło się od zdjęć, które Thun zamieściła wczoraj na swoim twitterowym profilu. Widzimy na nich europosłankę oraz dzieci z zespołem Downa. Ich publikacja nie była przypadkowa, 21 marca obchodzimy bowiem Światowy Dzień Zespołu Downa. Światowy Dzień Zespołu Downa #BardziejKochani i goście w Parlamencie Europejskim – napisała Thun.
Czytaj także: O aborcji dla opornych, moim zdaniem
Wpis polityk PO oburzył Rafała Ziemkiewicza, który dopatrzył się w jej zachowaniu pewnej sprzeczności. 8 marca tego roku Thun opublikowała na swoim facebookowym profilu wpis, w którym wyraża poparcie dla Międzynarodowego Strajku Kobiet, czyli pikiety, w trakcie której podnoszone były proaborcyjne hasła. Wśród uczestniczek demonstracji znajdowało się wiele kobiet o feministycznych poglądach, które nieustannie domagają się liberalizacji prawa aborcyjnego. Postulowały to już w trakcie październikowych manifestacji, gdy w Sejmie procedowany był projekt ustawy antyaborcyjnej autorstwa Fundacji Pro-Prawo do życia. W jednym z jego punktów znajdował się zapis o zakazie aborcji eugenicznej, którą przeprowadza się w sytuacji, gdy u dziecka wykryte zostaną poważne wady w jego rozwoju, np. zespół Downa.
W Dniu Kobiet @rozathun walczy o aborcję eugeniczą
W Dniu Chorych na Downa pokazuje słitfocie z chorymi dziećmi
W dniu wyborów kopnij ją w d— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) 22 marca 2017
Tragedia nienarodzonych dzieci, które w dalszym ciągu są zabijane na terenie naszego kraju, trwa. Zgodnie z obowiązującym prawem, którego ostatecznie nie udało się zmienić, Sejm odrzucił bowiem projekt ustawy antyaborcyjnej, kobieta może dokonać aborcji w trzech przypadkach:
1) Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu);
2) Gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarne);
3) Gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodni od początku ciąży).
źródło: Twitter, Facebook
Fot. Wikimedia/Adrian Grycuk; Thierry du Bois