Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Po rozmowach odbyła się konferencja prasowa.
Rau gościł w Moskwie jako przewodniczący OBWE i w tym charakterze rozmawiał z Ławrowem. – Kluczowym tematem rozmów dla mnie, jako dla przewodniczącego OBWE, był stan bezpieczeństwa europejskiego, które znajduje się w głębokim kryzysie – powiedział podczas konferencji prasowej z rosyjskim ministrem.
Szef polskiego MSZ przyznał, że zaproponowano Rosji „inicjatywę nowego dialogu europejskiego”. – Przedstawiłem panu ministrowi Ławrowowi logikę tego projektu, traktowanego priorytetowo przez polskie przewodnictwo – powiedział Zbigniew Rau. – Jego celem jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE – dodał.
Przewodniczący OBWE podkreślił, że wszyscy mają świadomość powagi wyzwań, które stoją przed całą międzynarodową społecznością. Dodał jednocześnie, że OBWE będzie podejmować intensywne wysiłki, które docelowo mają doprowadzić do deeskalacji powstałego napięcia.
Rau w Moskwie. Rozmawiał z Ławrowem
– Nie mamy jednak złudzeń, że dotrzymanie podjętych zobowiązań i trwałe zakończenie tego kryzysu będzie wymagało przywrócenia do rozmów ducha kompromisu, woli politycznej i konstruktywnego zaangażowania wszystkich stron – stwierdził szef polskiej dyplomacji.
Podczas konferencji głos zabrał również Siergiej Ławrow. Jego zdaniem w OBWE istnieje wiele problemów, które powinny zostać natychmiast rozwiązane. – Agresywna retoryka, konfrontacyjne podejście przepełniają naszą wspólną przestrzeń, dominują nad duchem współpracy, nad kulturą wzajemnego poważania w ramach OBWE, która była właściwa dla tej organizacji po jej stworzeniu, i chcielibyśmy wszyscy to odbudować – oświadczył Rosjanin.
– W obecnych niełatwych warunkach pełnienie funkcji przewodniczącego OBWE ma szczególne znaczenie, jest to wielka odpowiedzialność. Gdy pan minister prezentował na posiedzeniu Rady Stałej (OBWE) priorytety polskiego przewodnictwa, mówił, że ważne jest poszukiwanie rozwiązań akceptowanych przez wszystkich. I jestem pewien, że przewodnictwo powinno sprzyjać osiągnięciu kompromisu, ukształtowaniu się wspólnego podejścia. W tym celu należy trzymać się mandatu przewodniczącego, unikać sformułowań pozbawionych konsensusu – dodał.
Ławrow przyznał, że konieczne jest, aby wszystkie deklaracje zawarte w dokumentach OBWE były spełniane. Poinformował też, że „aby sprecyzować podejście naszych kolegów, którzy podpisali te dokumenty, skierował posłanie do ministrów spraw zagranicznych państw europejskich z prośbą o doprecyzowanie, jak rozumieją szereg tych zobowiązań, które określamy mianem zasady niepodzielności bezpieczeństwa”. Dodał również, iż obecnie najważniejsze jest zapewnienie bezpośredniego dialogu Kijowa, Doniecka i Ługańska.
– „aby sprecyzować podejście naszych kolegów, którzy podpisali te dokumenty, skierował posłanie do ministrów spraw zagranicznych państw europejskich z prośbą o doprecyzowanie, jak rozumieją szereg tych zobowiązań, które określamy mianem zasady niepodzielności bezpieczeństwa” – zaznaczył.
źródło: TVP Info