Zmniejszona konsumpcja w gospodarstwach domowych, ograniczone możliwości kredytowe i zła sytuacja w strefie euro – wszystko to spowodowało w roku 2013 rekordową liczbę bankructw w Europie Środkowo-Wschodniej.
Firma Coface zajmująca się ubezpieczaniem należności policzyła, że liczba upadłości w Bułgarii, Rumunii, Czechach, Słowacji, Polsce, Chorwacji, Słowenii, Serbii oraz krajach bałtyckich sięgnęła prawie 70 tysięcy. W porównaniu do poprzedniego roku jest to 5% więcej. Przyczyniło się również do tego zaciskanie pasa przez rządy państw Środkowo-Wschodnich, kontynuowanie oddłużania sektora prywatnego i pogłębiający się spadek popytu krajowego.
Najmniej narażone na niewypłacalność były sektory IT, edukacyjny i służba zdrowia, a najbardziej narażone na bankructwo: budownictwo, sprzedaż hurtowa oraz handel detaliczny.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
W drugiej połowie 2013 roku od dna odbijają się powoli hurtownicy i detaliści. Z kolei recesja w branży budowlanej wpłynęła także na rozwój produkcji metali, maszyn i innych urządzeń używanych przez firmy budowlane.
Najwyższy procentowy spadek nastąpił w Bułgarii bo aż o 39% i bankructwu uległy 834 przedsiębiorstwa. Główną przyczyną był brak pomocy ze strony rządzących. Najmniejsza liczba upadłości wystąpiła na Łotwie – przestało tam istnieć 612 firm, czyli około 7%. Łotwa w ostatnim czasie zyskuje miano najszybciej rozwijającej się gospodarki w Unii Europejskiej.
Coface twierdzi, że początek tego roku daje nadzieję na poprawę. Zwiększyć ma się eksport oraz konsumpcja prywatna. Nasz region Europy ma zyskać dzięki ustabilizowaniu się strefy euro, jednakże nie wszyscy odczują polepszenie. Prognoza Coface dla Polski:
W czasie, gdy Polska i Łotwa powinny odnotować spadek liczby upadłości w bieżącym roku, inne kraje wciąż będą borykać się z dalszym wzrostem postępowań upadłościowych. Najwyższe wzrost liczby bankructw odnotują Czechy, Węgry, Rumunia, a także Chorwacja i Słowenia
W Polsce pierwszy raz od trzech lat nastąpił spadek liczby bankructw.W pierwszym kwartale upadłość ogłosiło 178 przedsiębiorstw, co oznacza, że było ich o 15% mniej niż w poprzednim.
Co roku w Unii Europejskiej bankrutuje około 200 tysięcy firm.
źrodło: bankier.pl
Fot:commons.wikimedia.org