Ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego udzielił obszernego wywiadu dla „Rzeczpospolitej”. Odniósł się m.in. do kontrowersji wokół wypowiedzi ks. prof. Szostka, klauzuli sumienia i studiów gender na KUL.
Komentując głośną sprawę wypowiedzi ks. Szostka ws. klauzuli sumienia dla lekarzy, rektor KUL stwierdził, że ks. Szostek:
uczeń ks. Karola Wojtyły, naszego wieloletniego profesora, a dziś świętego, jest obrońcą życia od poczęcia po naturalną śmierć. Jest zdecydowanym przeciwnikiem aborcji. I w tej kwestii jego stanowisko jest jasne. Jest także stanowczym obrońcą sumień lekarzy, którzy ze względów ludzkich i religijnych bronią ludzkiego życia.
Dodał także:
ks. prof. Szostek przyznał, że opinia kard. Müllera jest dla niego, jako katolika, ważna i wiążąca. […] Ksiądz profesor wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. Przeprosił wszystkich, których jego teza oburzyła i zgorszyła.
Pytany o klauzulę sumienia dla lekarzy stwierdził:
Jest ona potrzebna, powinna obowiązywać także dlatego, że jej korelatem jest obywatelskie nieposłuszeństwo. A wracając do klauzuli sumienia dla lekarzy, na pewno trzeba podjąć dyskusję na temat zmiany przepisów. Należy zlikwidować sprzeczność, w wyniku której lekarz z jednej strony może odmówić pewnych świadczeń, a z drugiej strony jest zobowiązany do wskazania innego lekarza, który je wykona.
Ks. prof. Dębiński podkreślił:
Klauzula sumienia jest bardzo ważną instytucją prawa, właśnie dlatego, że ma zapobiegać łamaniu ludzkich sumień. Bez niej ludzie będą przemieniać się w roboty. Zagadnienie rozszerzenia tej instytucji na farmaceutów zasługuje na poważną i merytoryczną dyskusję
Rektor KUL skomentował wybór bpa Artura Mizińskiego na funkcję Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski:
To dla naszego środowiska powód do ogromnej satysfakcji i zadowolenia. Uważam, że jest bardzo dobrze przygotowany do pełnienia tej funkcji.
Pytany o współczesne autorytety stwierdził:
nie podzielam […] opinii, że zaczyna ich brakować. Autorytetów nie brakuje, ale ich głosy niekiedy giną we wrzawie medialnej, w nieuporządkowanej i chaotycznej dyskusji oraz pogoni za sensacją. Wypowiedź mądrego człowieka wymaga często zastanowienia, czasem bywa trudna i dlatego nie zawsze przebija się do opinii publicznej.
Wspomniał też o finansowaniu uniwersytetu ze składek społecznych:
Jesteśmy wdzięczni katolikom w Polsce i za granicą za każdą złotówkę, bo wiemy, że dzielą się z nami tym, co posiadają. Jeszcze kilka lat temu w ramach składek rocznie wpływało na KUL nawet 12 mln zł, teraz otrzymujemy ok. 3 mln.
Ks. prof Dębiński wyraził swoją opinię na temat malejącej roli współczesnej humanistyki:
Dziś […] kandydaci wybierają kierunki techniczne, bo uwierzyli, że po ich ukończeniu mają największe szanse na zatrudnienie. Jednak nauki humanistyczne rozwijają tzw. kompetencje miękkie, które pozwalają na sprawne dostosowywanie się do nowych sytuacji, także zawodowych. Kto dziś z całą pewnością może powiedzieć, na jakich specjalistów będzie zapotrzebowanie za kilka lat?
Odniósł się także do głośnych zarzutów o próbę wprowadzenia na KUL tzw. „gender studies”:
To nie są studia genderowe. To kierunek o nazwie teksty kultury i animacja sieci, prowadzony w Instytucie Filologii Polskiej. Na trzecim roku jako wykład fakultatywny, czyli uruchomiony tylko wtedy, gdy będą kandydaci, są przewidziane zajęcia prowadzone przez naszego pracownika na temat zjawiska kulturowego, jakim jest gender. Bo ono jest i istnieje niezależnie od tego, czy zamkniemy oczy i uszy. Dlatego chcemy dać naszym studentom możliwość zapoznania się z krytyczną oceną tego zjawiska. Nic więcej. Powtarzam, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II nie prowadzi i nie zamierza prowadzić studiów genderowych (gender studies) w sensie propagowania tej ideologii.
Rozmowę zakończył apelem o wsparcie KUL:
Chcę podkreślić, że KUL to dobro narodowe. Troska o tę katolicką uczelnię należy więc do całego społeczeństwa. Chrońmy ją i wspierajmy, aby dobrze służyła Polsce i Kościołowi.
>>Czytaj także: Cezary Pazura broni prof. Chazana
Źródło: rp.pl
Fot.: Commons Wikimedia/Kazimierz S. Ożóg