Anna Pamuła, reporterka „Gazety Wyborczej”, która podczas programu „Drugie śniadanie mistrzów” na antenie TVN24 przyznała, iż jej zdaniem należy przyjmować do Polski uchodźców, nawet jeżeli wśród nich miałbym znaleźć się zamachowiec, opublikowała na portalu internetowym wyborcza.pl swój komentarz odnośnie całego zamieszania. Wypowiedź Pamuły została bowiem ostro skrytykowana.
Myślę sobie w ten sposób. Że ile Polska miała przyjąć tych uchodźców? 7 tysięcy. No to załóżmy, że przyjmujemy te 7 tysięcy i wśród nich jest jeden zamachowiec. I wysadza w powietrze, ginie 10 Polaków. Ale uratowaliśmy życie tych 6999 osób, które uciekały przed wojną – powiedziała Pamuła na antenie TVN24. Chwilę później zaczęła dywagować z kolei czy życie Polaka jest warte więcej niż życie uchodźcy.
Jej słowa wywołały oburzenie wśród internautów oraz komentatorów sceny politycznej. Na Pamułę spadła fala krytyki. Reporterka postanowiła odpowiedź na kierowane pod jej adresem zarzuty publikując swój komentarz na portalu internetowym „Gazety Wyborczej”. Gdybym musiała wybrać, czy chcę uratować przed pewną śmiercią moich bliskich – przyjaciół, rodzinę, znajomych – czy zupełnie obcych ludzi, wybrałabym bliskich. Przyjmowanie uchodźców nie jest jednak równoznaczne ze skazywaniem kogokolwiek na śmierć – napisała.
Czytaj także: O Polkach i śniadych książętach, moim zdaniem
Pamuła podkreśliła, że rozumie niepokój Polaków przed atakami terrorystycznymi, ponieważ sama na stałe mieszka w Paryżu i była tam również w dniu, gdy miały miejsce zamachy. Dodała jednak, że dzięki racjonalnemu myśleniu udaje jej się neutralizować największą broń dżihadystów, czyli strach.
Reporterka przyznała, że po emisji programu stała się ofiarą hejtu. W swoim tekście cytowała wiadomości, które otrzymywała od internautów na portalu społecznościowym. „Mam nadzieję, że te 6999 uratowanych Panią wyrucha”, „czy wiesz, że muzułmanie współżyją kozami” – wyliczała.
Anna Pamuła urodziła się w 1984 roku. Studiowała stosunki etniczne i migracje międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także afrykanistykę w Paryżu. W swojej dziennikarskiej przygodzie współpracowała m.in. z „Newsweekiem”, „Polityką” czy „Przeglądem”.
źródło: wyborcza.pl
Fot. TVN24 screen