W piątek w Warszawie odbyły się skromne uroczystości upamiętniające 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Internauci zwracają jednak uwagę, że władze w pewnych momentach nie zachowywały środków ostrożności związanych z epidemią. – Co szkodziło dać dobry przykład i pokazać, że nawet w tak ważnym dniu należy zachować odstęp i przestrzegać reguł bezpieczeństwa? – zastanawia się Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”.
10 kwietnia 2020 roku minęło dokładnie 10 lat od tragicznych wydarzeń ze Smoleńska. W wyniku katastrofy lotniczej zginęło wówczas 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński.
W Warszawie zorganizowano specjalne uroczystości związane z 10. rocznicą katastrofy. Na miejscu pojawili się czołowi politycy obozu rządzącego: premier Mateusz Morawiecki, marszałek Elżbieta Witek i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Uczestnicy złożyli wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Nieco wcześniej przedstawiciele władz i partii rządzącej złożyli wieńce przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Zdjęcia z rocznicy katastrofy smoleńskiej wywołały wątpliwości
Obserwujący relacje medialne z tych wydarzeń internauci zwrócili uwagę na nieodpowiedzialne zachowanie czołowych polityków. „Czy niektórzy w tym kraju stoją ponad prawem? Czy ich nie obowiązują obostrzenia? Pytam zupełnie poważnie” – zapytał Michał Wawrykiewicz.
„Władza, zwłaszcza dzisiaj, powinna dać przykład reszcie społeczeństwa siedzącej w domach, że wymaga najpierw od siebie. Zachowuje standardy bezpieczeństwa, dystansu, chodzi w maskach. Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej należało oddać tak, aby te rzeczy się nie wykluczały” – skomentował Marcin Makowski z „DoRzeczy” i WP.
Podobnych komentarzy znajdziemy w sieci znacznie więcej. Czy rzeczywiście doszło do złamania przepisów? Zdaniem Policji, nie. Przynajmniej tak wynika z komunikatu wydanego w związku z uroczystościami.
„Przypominamy, że nie mamy w tym przypadku do czynienia ze zgromadzeniem w trybie ustawy, a poszczególne osoby wykonują swoje zadania w ramach pełnionych urzędów i funkcji. Podobnie, jak prowadzący relacje dziennikarze” – tłumaczą funkcjonariusze. Nie wszystkich to jednak przekonuje.
Poza tym wielu publicystów i komentatorów zwraca uwagę, że w okresie epidemii koronawirusa, władze powinny dawać przykład obywatelom, jak należy się zachować, tak by nie naruszać zasad bezpieczeństwa.
Źródło: TVN24, Twitter, Policja, TVP Info