Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę upraszczającą zasady przyznawania obywatelstwa osobom rosyjskojęzycznym. Ustawę tę wcześniej przyjął parlament.
Dzięki przyjętej ustawie uproszczona zostanie procedura i czas oczekiwania na przyjęcie wniosku o nadanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej. Warunkiem najważniejszym jest to aby osoba mówiła po rosyjsku oraz posiadała przodków w linii prostej mieszkających obecnie bądź mieszkających kiedyś w Rosji lub na terytorium wchodzącym na w skład dawnego „Imperium Rosyjskiego lub ZSRR w obrębie granicy państwowej Federacji Rosyjskiej”- tak zapisano w ustawie.
>> Czytaj także: Putin: będą nagrody dla „zielonych ludzików” z Krymu
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Uznawaniem obywatela obcego państwa czy też bezpaństwowca za osobę rosyjskojęzyczną mają zajmować się specjalne komisje, które stworzą federalne organy władzy wykonawczej.
Zmiany w przepisach miały nastąpić później ale zostały przyśpieszone m.in. z powodu aneksji Krymu i narastającego napięcia na Ukrainie gdzie separatyści tworzą „republiki ludowe” i głośno domagają się przyłączenia do państwa rosyjskiego. Większość ludzi zamieszkujących wschodnią część kraju to etniczni Rosjanie bądź Ukraińcy używający języka rosyjskiego.
Media rosyjskiej podają, że w samym Krymie wnioski o obywatelstwo złożyło ponad 350 tysięcy mieszkańców.
źródło: kresy.pl
Fot: Wikimedia Commons